O czym trzeba pomyśleć przed przystąpieniem do budowy domku

Nim zbudujemy swój własny wymarzony dom, będziemy musieli wykonać kilka działań. Pierwszym etapem będzie postaranie się o zezwolenie na budowę. Następnie możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Czasem warto jeszcze przed złożeniem w podania o zezwolenie na budowę wykonać tzw. badania geotechniczne. Nie są one koniecznie do uzyskania decyzji administracyjnej, jednak warto je wykonać albowiem unikniemy w ów sposób kłopotliwych niespodzianek kiedy będziemy już w połowie budowy.

badanie gruntu pod budowę
Opracowanie: Soil Science
Na podstawie: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to ważne gdy widzimy iż nasza parcela jest mokra, po nawet niewielkim deszczu długi czas utrzymuje się woda. Niezbędne są wówczas badania geotechniczne. Polegają one na wykonaniu kilku, przynajmniej 3 odwiertów o głębokości 3-6 metrów. Ilość odwiertów zależna jest od tego, jaki rodzaj domu pragniemy wybudować (dom z piwnicą lub też bez niej).

Często rezultat owych ekspertyz sugeruje nieopłacalność stawiania budynku podpiwniczonego. Dokumenty jakie otrzymamy po przeprowadzeniu badania to: zobrazowanie zrealizowanych badań, rysunki techniczne (na przykład przekrój gleby) jak też wnioski i zaordynowania co do budowy fundamentów w taki sposób, żeby zapewnić ochronę przed ich podmakaniem, a zatem i całego budynku.

Może zainteresują ciebie także

Na co trzeba zwracać uwagę podczas planowania inwestycji budowlanej?

wylewanie fundamentów
Opracowanie: Chris RubberDragon
Na podstawie: http://www.flickr.com
Budowa domu jest trudnym przedsięwzięciem. Decydując się na jej rozpoczęcie powinniśmy liczyć się z niespodziankami. Nie można niestety przewidzieć wszystkiego, niezależnie od tego czy będzie to budowa większa czy tylko modernizujemy istniejący już budynek, zawsze może się wydarzyć coś, czego nie założyliśmy.


Niestety, badania geotechniczne - - nie są tanie, ich koszty według danych z popularnego serwisu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszta wpływa wielkość działki jak też rodzaj budynku jaki zamyślamy wznosić. Niemniej jednak warto takie koszty ponieść, bowiem są one o wiele mniejsze aniżeli późniejsza korekta nieodpowiednio wybranej techniki wznoszenia domu.
Po zrealizowaniu tych wszystkich działań można bez problemu rozpocząć inwestowanie. Niewiele nas wówczas już może zaskoczyć a z całą pewnością ustrzeżemy się przed ogromnymi ponadprogramowymi wydatkami. Ostatnią poważną rzeczą którą musimy przemyśleć będzie ogrzewanie jakie będziemy stosować bowiem ono także źle dobrane potrafi generować spore koszta.

Dosyć rozsądną inwestycją jest zastosowanie instalacji LPG. Inną opcją jest pobudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym mieszkaniu. Niepotrzebne są wówczas kaloryfery.
18-06-22 11:27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.