Wspaniała i tradycyjna muzyka góralska jako coś co towarzyszy góralom w chałupie, rozwesela życie a również daje radość swym wesołym brzmieniem.

Muzyka góralska ma dużo wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej twórcy są bezimienni i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych pragnień i instynktów artystów oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o umiłowanych Tatrach, przygodach zbójników i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z śmiesznych przyśpiewek. Nie mogło zabraknąć w niej motywów miłosnych, czy przegadywania się chłopca z dziewką.
wokalistka
Opracowanie: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam nasz Papież umiłował sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by spacerować po górskich szlakach, również też aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka traktowana jest za nieśmiertelny fragment tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenie, bez nut ale w autentycznej postaci "ze słuchu". Zdarza się, że w sąsiednich wioskach te same melodie i piosenki grywa się i śpiewa nieco inaczej.

Wspaniała muzyka góralska do dziś towarzyszy góralom w domu, w karczmach, umila życie a również sprawia radość swym pogodnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy ujrzeć na festiwalach, a także w karczmach i wybranych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na 3 skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano także komplet 3 gęśli i basów, lecz stwierdzono słabe brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Czasami podczas pokazów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Przeważnie na weselach można spotkać zespoły góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a również instrumenty dęte i akordeon. To - do mikrofonów - też się może przydać.


Może zainteresują ciebie także

To ważne spędzać wolny czas, jak najbardziej interesująco. To wręcz konieczne, ponieważ wtedy tak naprawdę odpoczywamy i korzystamy z tak spędzonych chwil

myszka do grania
Opracowanie: pascal lefevre
Na podstawie: http://www.flickr.com
Co jest zdecydowanie najlepsze na wolny czas ? Na pewno znaleźć można wiele ciekawych propozycji, jednakże nie każda z nich jest możliwa zawsze do realizacji. Zacznijmy od tego, że każdy plan może być dobry, ale tylko na tyle, na ile spełnić się go da. To może i banał, ale wielu ludzi nie pamięta o tym. Przecież zakładając robienie czegoś na wolnym powietrzu musimy liczyć się ze zmienną pogodą, tak samo w zimę wszystko trzeba organizować w domu, no chyba, że umawiamy się na sanki lub kulig. Najczęściej więc jest tak, że jedyną możliwością jest dom, to w nim musimy umieć zorganizować coś ciekawego i interesującego.

Coraz częściej widzi się połączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najwięcej popularnymi zespołami, jakie wykorzystują tę możliwość są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niekiedy składy kapel zostają wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują takie akcesoria: ), w w jakich grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi geniusz muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale też grywają specyficzne melodie. Od najwcześniejszych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej poważany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od prymisty i jego indywidualności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On z reguły dobiera skład "muzyki". Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.
18-06-22 11:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.