Kim jest aktuariusz i czym się zajmuje? Jego najważniejsze zadanie to wycena aktuarialna, o co w tym chodzi?

Powinnością aktuariusza jest szacowanie wysokości przyszłych zobowiązań usługobiorcy a także przygotowanie planu pozwalającego na realizowanie ich bez strat finansowych. Zadanie więc, jak widać, jest dość dużym wyzwaniem - rynek finansowy tak naprawdę nigdy nie daje stuprocentowych gwarancji. Wycena aktuarialna jednak, prowadzona przez fachowe biuro aktuarialne z doświadczeniem i uprawnieniami, czyli mających certyfikowanych przez KNF aktuariuszy, oferuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo sprawdzalności.
sprawdź dodatkowe informacje
Opracowanie: Przemek Zawadzki
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aktuariusz jest specjalistą w obszarze matematyki ubezpieczeniowej, jak również statystyki i prawdopodobieństwa, dodatkowo zna dobrze zagadnienia ekonomii, rachunkowości ubezpieczeniowej, jak również baz danych i modelowania matematycznego (dowiedz się więcej). Ta wiedza w połączeniu z nowoczesnymi i sprawdzonymi metodami pracy pozwala na niezwykle dokładne przeprowadzenie wyceny. Punktem wyjścia do jej zrobienia jest analiza sytuacji wyjściowej danego przedsiębiorstwa. Te usługi aktuarialne odnoszą się do rezerw pracowniczych, bierze się pod uwagę przykładowo kwestie takiego typu, jak struktura demograficzna zatrudnionych i konkretne dane, typu płeć, wiek, data zatrudnienia oraz okres pracy w firmie.

Czy zainteresowała Cię autorska strona internetowa? Bardzo mi miło. Wspaniale będzie, jeżeli poświęcisz jeszcze sekundę, aby wystawić swą recenzję.

Jednocześnie bierzemy pod uwagę wysokość ich wynagrodzenia, sytuację finansową firmy a także kwestie takie, jak fluktuacja zatrudnionych. W oparciu o te dane, jak również informacje związane z założeniami demograficznymi i ekonomicznymi takimi, jak chociażby stopa procentowa do dyskontowania kolejnych świadczeń pracowniczych, czy też umieralności i zachorowalności pracowników w przyszłości przygotowywany jest raport przedstawiający wycenę oraz wskazówki do działania w następnych latach, by realne było zachowanie pełnej rentowności.

Obliczenia
Opracowanie: eFile989
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wycena aktuarialna prowadzona jest zazwyczaj metodą indywidualną prospektywną, oznacza to, iż za każdym razem zastosowane są pewne, ale i indywidualnie dostosowane do sytuacji klienta narzędzia. Należy dodać, że metoda musi mieć zgodność z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6, czyli KSR 6, ustawą o rachunkowości, jak również z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, co oznacza MSR 19. Zalecają one użycie metody prognozowanych świadczeń jednostkowych, która zakłada przede wszystkim proporcjonalne zwiększanie zobowiązań pracodawcy do płacenia świadczeń pozapłacowych w okresie długofalowym. Umożliwia to więc na określone działania, jakie zawsze się sprawdzają, bo są pewne, szacowane wcześniej i wdrożone w wielu innych miejscach. Wszystko to powinno być więc dokładnie wyliczone, jak więc widać aktuariusz musi być bardzo precyzyjny.

Może zainteresują ciebie także

Jak wygląda właściwie sprawa zawodu księgowego? Kto może nim zostać? Jakie kryteria są brane pod uwagę?

księgowa
Opracowanie: NATO E-3A Component
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czy by znaleźć się na stanowisku księgowego należy zdobyć potwierdzone określonym dokumentami szkolenia czy kursy? A może wtedy wystarczający będzie staż pracy w księgowości? Jeśli staż, to ile powinien trwać? Te i inne wątpliwości pojawiają się często,kiedy mówimy o księgowości. A jak jest naprawdę?
22-12-14 07:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.