Instrumenty elektroniczne i klasyczne - które są najlepsze?

Muzyczne instrumenty można podzielić na instrumenty szarpane oraz dęte. Wśród dętych instrumentów, zwanych inaczej aerofonami można rozróżnić aerofony blaszane, drewniane oraz klawiszowe. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych drewnianych i blaszanych znamy całkiem sporo i są ogólnie znane. Instrumenty z klawiszamito raczej niewielka grupa.


Gra na akordeonie
Opracowanie: Joe Mabel
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obejmuje między innymi ogólnie znane akordeony (konkurencyjne ceny instrumentów online: popularne akordeony) nazywane także harmoniami, ustne harmonijki czyli inaczej organki oraz kościelne organy. Strumień powietrza tłoczony jest w nich albo przy pomocy oddechu grającego albo z pomocą urządzenia sprężającego powietrze, przykładowo miecha. W dalszej kolejności za pomocą klawiszy można regulować jego przepływ i tym samym natężenie i wysokość granego dźwięku. Warto przyjrzeć się bliżej kilku instrumentom z tej grupy.

Najbardziej znane były kiedyś akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. W czasach powojennych praktycznie każda potańcówka musiała się odbyć przy udziale tych instrumentów. Pierwsze akordeony klasyczne pojawiły się jednak znacznie wcześniej, na początku dziewiętnastego wieku. Powietrze tłoczono przez miech wprawiany w ruch rękami, później przepływało ono przez układ stroików, które powodowały powstawanie dźwięku. Po prawej stronie umieszczone były klawisze albo guziki podstawowe, zaś z lewej umieszczano guziki basowe. Dużo później w sprzedaży pojawiły się akordeony elektroniczne, w nich dźwięk wydobywany jest już w inny sposób. Miech pełni jedynie rolę dekoracyjną zaś wewnątrz centrum operacyjne stanowią elektroniczne układy, dzięki jakim gra może się odbywać. Wielbiciele nowszych wersji tych sprzętów twierdzą, że gra na nich będzie dużo mniej męcząca i pozwala na uzyskanie bardzo dużej liczby tonów w sposób znacznie łatwiejszy, niż w czasie grania na klasycznych akordeonach. Podobnie jak akordeony elektroniczne na rynek wtargnęły i przebojem zdobyły serca fortepiany elektroniczne. Jednak o ile gra na elektronicznych instrumentach jest znacznie łatwiejsza i czasem pozwala uzyskać o wiele bardziej interesujący końcowy efekt, o tyle wszyscy zgadzają się, że klasyczne instrumenty posiadają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.
21-03-03 07:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.