Co powinien wiedzieć dobry księgowy, czyli kilka uwag o pracownikach doskonałych

Każdy monter, który prowadzi jednoosobową firmę musi sobie znaleźć księgowego albo księgową, ponieważ samodzielnie raczej nie będzie wypisywał faktur ani wypełniał blankietów dla urzędu statystycznego i innych instytucji państwowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest mnóstwo, ale do tych najistotniejszych zaklasyfikujemy kompletny brak czasu, a także brak stosownych umiejętności - przecież nie każdy musi wiedzieć, że w 2015 roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco ponad 3 000 złotych. Dobrych księgowych potrzebują również potężne fabryki, banki oraz placówki szkoleniowe, w tym też uniwersytety.

Gotówka
Opracowanie: Butz.2013
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kto zatem postanowi zrobić karierę w finansach, ten ma spore pole do popisu. Jednakże nie każdy pracownik księgowości będzie w stanie zarobić fortunę na swoich kompetencjach. Oprócz wiedzy podręcznikowej, potrzebna jest też praktyka w tym zawodzie.

Ten odnośnik do serwisu kalkulator zus prowadzi do niesamowicie ciekawej witryny, która posiada równie intrygujące dane na omawiany temat.

Wykształcenie na światowym poziomie zapewniają polskie uczelnie ekonomiczne, lecz o praktykę w cenionym zakładzie pracy jest nieco trudniej.

A praktycznie zawsze pracodawcy kierują się zawartością kolumny doświadczenie zawodowe w curriculum vitae kandydatki. I nic w tym zadziwiającego - przecież doskonała księgowa księgowa oleśnica to osoba, która potrafi kompetentnie dokonać odliczenia składek zus od dochodów, a także rozmawiać z kontrahentami albo nabywcami w sposób logiczny i miły jednocześnie. W tym miejscu trzeba byłoby jeszcze przypomnieć o umiejętności posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym.

Fotograficzna pamięć to jeden z największych sprzymierzeńców każdego pracownika działu księgowości. W internecie trzeba co chwilę weryfikować niektóre fakty - kwota zmniejszająca podatek jest co roku inna, więc nie można bazować na danych sprzed trzech lat . Takie bieżące dane są bardzo przydatne w trakcie rozmów z szefem, a doskonały księgowy na poczekaniu poda wysokość stawek, o które zapyta kierownictwo.

Księgowość to pojęcie niezwykle szerokie i każdy księgowy musi wiedzieć, że na pewno będzie poproszony o omówienie innych wątków, które są tylko pośrednio związane z jego kompetencjami. I tak, jeśli rozlicza podróże służbowe, to może zostać zapytany o to, jak odbywa się homologacja pojazdów . Zresztą wcale nie trzeba być specjalistą HR, aby wiedzieć, że im więcej posiada się umiejętności, tym większe szanse na lepszą pracę.
19-05-27 07:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.