Informacje na temat praw autorskich często są konieczne tak w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym

Rozpoczynając wypowiedź na temat praw autorskich, najpierw trzeba postawić sobie pytanie, co to są prawa autorskie? Ze sformułowaniem takim stykamy się niejednokrotnie, nie zawsze natomiast dokładnie wiemy, co ono znaczy. Po pierwsze, należy mieć na uwadze iż jest to pojęcie prawnicze, jak zawsze zatem w takim wypadku należy go rozumieć nieco szczególnie, czyli zgodnie z rozumieniem prawa. Oznaczają one zatem całość praw, jakie przysługują autorowi danego dzieła.
Pracownik
Opracowanie: Petras Gagilas
Na podstawie: http://www.flickr.com
Występuje także inne rozumienie tego pojęcia - w tym wypadku jest to zespół norm prawa - kontynuuj -, jakie wchodzą w skład prawa własności intelektualnej. Powyższe prawa uprawniają autora do decydowania co do swego dzieła jak także do uzyskiwania z niego korzyści finansowych. Reasumując dzielą się one na prawa majątkowe i osobiste. Do tych pierwszych należy przykładowo prawo do oznakowywania dzieła nazwiskiem czy pseudonimem autora, czy niezmieniania treści dzieła. Prawa majątkowe to monopol do rozporządzania dziełem, podlegający na przykład na sprzedaży. Jest on ograniczony czasowo. Generalnie więc to właśnie oznaczają prawa (polecamy więcej dowiesz się na tej stronie) autorskie. Ochrona powyższych praw jest niezwykle istotna.

Jak wspomniano już poprzednio ochrona praw autorskich (kliknij) stanowi niezwykle istotną kwestię. Można wręcz stwierdzić, że jest niezbędnym wymogiem dla rozwoju polskiej kultury. Wzmacnianie jej zakresu ma, przynajmniej w założeniach legislatorów doprowadzić do świadomego korzystania z różnego typu dzieł. Odnosząc się do poruszanego tematu, trzeba również wspomnieć o tym, iż ochrona ta posiada charakter bezwzględny. Znaczy to, iż z dzieła można korzystać jedynie za zgodą twórcy lub innej osoby uprawnionej. Z praktyki wynika jednak, iż niestety często w rzeczywistości dochodzi do sytuacji, kiedy prawa autorskie są naginane (tu).


Może zainteresują ciebie także

Prowadzisz sklep internetowy lub inną witrynę i chcesz zarabiać? Marketing w Internecie to bardzo dobre rozwiązanie.

Sklep online
Opracowanie: Murat Ertürk
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kiedy Internet zaczął być obecny na terenie naszego kraju, dostęp do niego był silne ograniczony. Bardzo popularne były kawiarenki internetowe, w których za określoną opłatą można było poszperać w sieci. Aktualnie Internet ma niemalże każdy z nas, a dostęp do niego jest naprawdę prosty. W globalnej sieci komputerowej obecnych jest wiele stron, które służyć mają zarabianiu.


pracownicy firmowi
Opracowanie: BrickleyDeLong
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sytuacja taka dla przykładu odnosi się do wypadków, kiedy utwory umieszczane są na witrynach internetowych, których zasady działania są niezupełnie legalne. Na pewno praktycznie każdy mający większą styczność z wiadomościami udostępnionymi w internecie spotkał się z takim zjawiskiem, ponieważ jest ono powszechne. Kiedy likwidowane są popularne strony, na których można znaleźć niedozwolone treści na ich miejsce tworzone są kolejne.
19-01-29 14:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.