Budowa domu

Budowa domu to prawdziwe wyzwanie. Wie o tym każdy, kto przebył zabójczą przeprawę przez kupno działki, formalności, projekty domów i wybór tego upragnionego lub jego współtworzenie i brodzenie w budowlanym błotku. Nic tak nie wynagradza poniesionych trudów jak widok postępów w budowie.

Ważne by nie wprowadzać zasadniczych zmian w projekt budowlany w trakcie budowy. Związane jest to z kolejną porcją formalności i decyzji, która może być odmowna np. przez wzgląd na warunki zabudowy. Dlatego istotna jest konsekwencja działania zgodnie z warunkami projektowymi. Więcej wskazówek a także porad przeczytasz na portalu budowlanym Projektoskop. Znajdują się tutaj najlepsze projekty domów sporządzone przez profesjonalne biura architektoniczne. Baza zawiera między innymi domy parterowe, projekty małych domów jednorodzinnych czy nowoczesne projekty domów.

Inwestycję budowania domu musi poprzedzić dobrze przygotowany projekt.

Gotowe koncepcie proponowane przez biura projektowe nie są wersjami ostatecznymi. Każdą z nich można edytować i dostosować do wymagań klienta. Wśród istotnych zagadnień w fazie projektowej niewątpliwie jest piwnica. Osobliwy twór wśród pomieszczeń pomocniczych. Potrzebna czy nie? Piwnica może mieć dużo przeznaczeń. Przy spełnieniu niektórych założeń może posłużyć jako następne miejsce przeznaczone na stały pobyt mieszkańców. Typową przyczyną rezygnacji są względy finansowe, rzadziej niechęć posiadania tej dodatkowej przestrzeni o różnorodnym przeznaczeniu.

Może zainteresują ciebie także

Czym powinien się odznaczać odpowiedni euroklav? Co powinien mieć, żeby mógł spełniać swoją najistotniejszą rolę?

autoklaw medyczny
Opracowanie: Mackenzie Cowell
Na podstawie: http://www.flickr.com
Odpowiedni euroklav musi odznaczać się pewnymi właściwościami. Przykładowo, proces sterylizacji powinien być poprzedzony głęboką próżnią wstępną, która ma na celu odpowiednie usunięcie powietrza. Co istotne, penetracja pary w tych warunkach jest bardzo dokładna więc zagwarantowana jest wysoka skuteczność sterylizacji. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?


Kiedy budowa piwnicy ma sens? - podczas gdy nasza ziemia jest nieduża, że nie ma przestrzeni na pomieszczenia gospodarcze; - jeżeli rozmiar terenu zmusza nas do zrobienia domu o niewielkiej powierzchni, i musimy go rozbudowywać w górę (wtedy w piwnicy pomieścimy kotłownie, narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy, suszarnie, pralnie czy spiżarnie); - kiedy chcemy mieć duży garaż, a żałujemy nam wartościowego miejsca na obszarze terenu, w tym wypadku jednak warto pamiętać, aby kąt podjazdu nie był zbyt duży (w zimie możemy mieć problem z wyjechaniem z garażu); - przede wszystkim wtedy, kiedy poziom wód gruntowych jest nie za wysoki.

W fazie projektowej musimy być także zdecydowani co do sposobu ogrzewania domu i przyłączy. Średni koszt zrobienia instalacji (rozumianej jako podłączenie: ciepłej i zimnej wody, instalacje centralnego ogrzewania, instalacje odpływowe i kanalizacyjne, instalacje elektryczne, spalinowe, wentylacyjne, gazowe, odgromowe czy instalacje centralnego odkurzania) w przeciętnym domu jednorodzinnym szacuje się na 10-20% całości nakładu. Współczesna moda pokazuje na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. W Polsce średnie nasłonecznienie to około 1600 godzin (ok. 200 dni). W pozostałym czasie można mieć inne źródło ciepła, typu kolektory słoneczne, dlatego ich instalacja często jest w parze ze standardowym systemem C.O.

Następnym problemowym zagadnieniem w trakcie tworzenia planu jest garderoba. Przy funkcjonalnym rozplanowaniu pomieszczeń, można ją urządzić w każdej sypialni. Pomieszczenie powinno mieć minimum 8 m2. Niemal każda kobieta marzy o pięknej obszernej garderobie z mnóstwem półek, wieszaków, szuflad i miejscem na 100 par butów. Jeżeli budowa domu jest spełnieniem marzeń, dlaczego przy okazji nie spełnić ich jak najwięcej.
18-07-12 10:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.