Dla każdego producenta różnego typu produktów, ważne jest aby odróżniać się od innych, co umożliwiają znaki towarowe

Aktualnie konkurencja pomiędzy rozmaitymi firmami jest czymś całkiem oczywistym. Występowanie konkurencji powinno się uznać za zjawisko pozytywne, jednak pod warunkiem, że występuje ona w odpowiedniej formie. Nie powinny zatem dotyczyć jej takie przypadki, gdy staje się ona nieuczciwa, dochodzi do oszustw czy różnego rodzaju malwersacji. Istnieje cały szereg uregulowań prawnych, które mają na względzie chronienie przywilejów podmiotów obrotu gospodarczego.
firmowe ulotki
Opracowanie: Menno van der Horst
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednym z instrumentów, jakie mają na celu zabezpieczanie wspomnianych przywilejów, w tym przypadku dotyczących unikalności produktów, są znaki towarowe. Przy omawianiu wzmiankowanego powyżej zagadnienia, najpierw należy udzielić odpowiedzi na pytanie, co oznacza wyrażenie znak towarowy? Jest to więc ochraniany przez prawo, unikalny element, który ma na celu odróżnienie danego produktu od pozostałych występujących na rynku. Może on posiadać różnoraką postać, nieograniczającą się jedynie do form graficznych.

Może zainteresują ciebie także

Konkurencja na dzisiejszym rynku - jak przedsiębiorstwo winno rozkręcić swoją działalność, dościgając konkurencję?

firma
Opracowanie: Jim Larrison
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prawdą jest, że współcześnie w każdej możliwej branży panuje ogromna konkurencja, co wynika zwłaszcza z charakteru wolnorynkowej polityki gospodarczej. Praktycznie każdy podmiot może rozkręcić działalność oferując produkty czy też udostępniając swoje usługi, co sprawia, że w niektórych sektorach rynku ten sam rodzaj towaru ma w ofercie nawet wiele przedsiębiorstw. W takim przypadku, zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że ich właściciele oraz firmowi kierownicy wyższego szczebla muszą nieźle „nagimnastykować się”, by dotrzymać kroku istniejącej konkurencji.


Słowo, obrazek, kompozycja barw, a nawet melodyjka - te wszystkie formy może posiadać znak towarowy. Urząd patentowy zajmuje się rejestrowaniem znaków towarowych i patentów na terenie Polski, oczywiście pod warunkiem, iż zgłaszany znak spełni obligatoryjne wymogi, ponieważ, jak powiedziano już poprzednio, celem istnienia charakteryzowanych znak (więcej na stronie)ów jest odróżnianie się firm od siebie wzajemnie, czy inaczej mówiąc zabezpieczanie przed pomyłkami czy celowymi kłamstwami, które mogłyby wprowadzić klienta w błąd co do pochodzenia i jakości produktów.

Wyjątkowo trudno byłoby w tym wypadku stosować rozwiązania prawne, które nie zostawiałyby miejsca na odrębną interpretację poszczególnych przypadków. Szczegółowe zagłębianie się w kwestie prawne tyczące się znaków towarowych trzeba raczej pozostawić prawnikom, chociażby z powodu tego, że naprawdę szczegółowa znajomość prawa autorskiego jest konieczna, aby zrozumieć niektóre zagadnienia z tego zakresu.


badania marketingowe w firmie
Opracowanie: TedsBlog
Na podstawie: http://www.flickr.com
Warto jednakże wiedzieć ogólnie o tym, jakie wymogi muszą być zrealizowane, aby możliwa była rejestracja znaków towarowych. Żeby znak (polecamy opinie na nasz temat) został zarejestrowany, nie może być jednakowy z dotychczas zarejestrowanym znakiem ani do niego mocno podobny. Znak musi być jak najbardziej zgodny z wymogami w kwestii oznaczeń geograficznych i nie naruszać praw osób trzecich.
19-01-29 14:51
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.