Jakie działania przeprowadza komornik? Jaka jest jego funkcja? Co należy wiedzieć na ten temat?

Podstawowym celem działań prowadzonych przez komornika jest wydobycie od dłużnika długów należnych wierzycielowi – są one pozyskiwane z majątku dłużnika. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, iż do obowiązków komornika nie należy ocena zasadności długu. W sprawie wierzyciela, nie komornika, trzeba wyznaczenie, z czego egzekucja będzie zarządzona. zleceniodawca musi wówczas liczyć się z tym, że dostanie informację o braku szansy ściągnięcia długu. Co wówczas robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług
Opracowanie: Christian Schnettelker
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przede wszystkim zleceniodawca musi uświadomić sobie, że komornik zadziała na jego polecenie. Dlatego też musimy sobie niezwykle dokładnie przemyśleć sprawę napisania pisma egzekucyjnego, opracować właściwą strategię jak ściągnąć dług. Jeśli jako źródło egzekucji pozostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wtedy komornik (sprawdź stronę) będzie się zajmował egzekucją w takim właśnie terenie. Gdyby się miało okazać, że dłużnik nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, zleceniodawca otrzyma informację o niemożliwości zdobycia należności. Im zatem więcej wiadomości na temat stanu posiadania dłużnika posiada zleceniodawca, tym lepiej. Poza tym wierzyciel musi uczestniczyć we wszystkich etapach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu wie co się dzieje i może w dobrej chwili zareagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Może zainteresują ciebie także

Zasięg usług, z którymi jest możliwość się zetknąć w firmach trudniących się się bhp.

na szkoleniu BHP
Opracowanie: Campus Party Brasil
Na podstawie: http://www.flickr.com
Osoby zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy proponują zazwyczaj szereg usług na jakie jest możliwość liczyć. I nie są to wyłącznie jak się stereotypowo nasuwa kursy. Zakres świadczeń, z którymi da się spotkać w firmach trudniących się się bhp pozostaje znacznie bardziej rozbudowany i odnosi się na przykład do inspekcji konkretnych zakładów pracy. W zależności od faktu, do czego będzie wyszkolony konkretny inspektor można zdecydować się na wysyłanie go do takiego a nie innego miejsca zatrudnienia, żeby kontrolował on, czy stosuje się w tym miejscu w praktyce odpowiednie ustalenia bhp.


Wielokrotnie może zdarzyć się tak, że niemożliwość komornika http://www.komornikslask.com/ będzie wynikała z faktu,że zadłużony oficjalnie nie ma nic. W takich okolicznościach w rachubę będą wchodzić dwie opcje: przede wszystkim –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – czerpie przychody z nielegalnych źródeł. Trzeba więc przeprowadzić rozeznanie w temacie.
Windykacja długów
Opracowanie: Ttaaj
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jakby się okazało, że dłużnik czerpie zarobki z nie do końca legalnych źródeł, warto go informować, iż sprawą tą zajmie się fiskus. Jeżeli natomiast wyjdzie na jaw pierwsza z wspomnianych wyżej opcji, upominający się o dług ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której efektem może być unieważnienie przepisania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może wnieść u komornika wniosek o poszukiwanie majątku zadłużonego. W tym względzie komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań takiego typu prowadzonych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i inne kwestie są dość zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Dobrze konsultować to ze specjalistami.
18-06-27 10:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.