Zawód dla ludzi o silnych nerwach, czyli kto oraz po co może zostać komornikiem

Komornicy nie cieszą się szacunkiem ludzi. Zwykłe są uważani za bezdusznych ludzi, które żerują na nieszczęściu innych. Komornik to zawód jak wszystkie. Z tą maleńką różnicą, że należy być bez skazy. Jakie cechy powinien posiadać odpowiedni kandydat na posadę komornika? Przyjrzyjmy się z bliska...


Komornik Sądowy Wrocław - dr Agaty Krasiczyńskiej- Knuter
Opracowanie: National Assembly for Wales
Na podstawie: http://www.flickr.com
Komornik to funkcjonariusz publiczny, który blisko pracuje z sądem. Jego podstawowym zadaniem jest egzekwowanie długów. Ale nie tylko to wchodzi w zakres jego kompetencji. Komornikiem sądowym w Polsce może być tylko i włącznie osoba, posiadająca polskie obywatelstwo. Ponadto musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Istotnym elementem jest cieszenie się nieposzlakowaną opinią. Znaczy to, że kandydat na komornika nie był nigdy karany za jakiekolwiek przestępstwo i przestępstwo skarbowe. Mało tego – kandydat nie może być podejrzany o popełnienie przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowego.

Dodatkowo powinien być absolwentem wyższych uczelni o kierunku prawniczym na terenie Polski. Ewentualnie, ukończyć studia poza Polską, lecz na uczelni, jaka jest uznana na terenie Polski. Bez zarzutu powinien być również stan zdrowia kandydata. Niezbędne jest odbycie aplikacji komorniczej i zdanie stosownego egzaminu. Po dopełnieniu wszystkich koniecznych formalności trzeba odbyć dwuletni staż w charakterze asesora komorniczego. Dodatkowo kandydat na stanowisko komornika sądowego musi mieć ukończone 26 lat. Nie zapominajmy również o tak zwanych umiejętnościach miękkich. Komornik (więcej na stronie) powinien być rzetelny, skrupulatny, uczciwy. Powinien być przy tym zdystansowany i mieć umiejętność zostawiania spraw zawodowych w... pracy.

Komornik z Wrocławia, Opola, Białegostoku, Kalisza lub innych miejscowości musi trzymać się na baczności. Łatwo bowiem może zostać odwołany. Lista przewinień jest bardzo długa. Przede wszystkim komornik (komornikolesno.pl/) nie może naruszać przepisów prawa. Czasami słychać o tym w radiu oraz w telewizji. Nim zdecydujemy się na karierę komornika, zbadajmy skrupulatnie rynek. By mieć prawdziwy ogląd sytuacji, znajdźmy potrzebne informacje w sieci. Wystarczy, iż wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „komornik z Wrocławia”.


komornik
Opracowanie: National Assembly for Wales
Na podstawie: http://www.flickr.com
Od razu będziemy mogli przejrzeć rynek. Zapoznamy się także z potrzebnymi informacjami. Poznamy strony internetowe obecnie pracujących komorników. Przeczytamy, czym tak naprawdę się zajmują i jaki jest zakres ich obowiązków. Możemy też poczytać interesujące artykuły na temat komorników, specyfiki ich pracy a także kruczków prawnych, jakie powinniśmy znać. To ważne zanim obierzemy drogę życiową. Wybór zawodu, zwłaszcza tak trudnego to nie jest łatwa sprawa. Nie podejmujmy pochopnie tak ważnych decyzji. Dzięki temu unikniemy późniejszych rozczarowań a także problemów. Profesja komornika to ciężki kawałek chleba.
18-06-23 11:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.