Adwokat czy radca prawny? Różnice w zawodach

Rozwód? Sprawa karna w sądzie? A może niesumienny partner w interesach? Do kogo zgłosić się w przedstawionych sytuacjach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, potrafi wskazać w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak nieco trudniej. Nie powinno nas to dziwić, albowiem w ostatnich lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwiema profesjami.


radca prawny
Opracowanie: Kevin Napper
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mimo iż radca prawny (www.ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-bydgoszcz/) jest zawodem znanym, to okazuje się, że społeczeństwo ma niewielkie pojęcie na temat pracy radcy prawnego. Często bywa mylnie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. Nastał czas, w którym uprawnienia radców oraz adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca (poprzednia strona) ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych.

Praca radcy prawnego polega zasadniczo na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych (porady prawnika we Wrocławiu). Należy wiedzieć, że w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata. Radca prawny nie może być obrońcą oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest zasadnicza różnica, która dzieli te dwa zawody.

W jaki sposób wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata jeszcze niedawno nie był prosty. Z zasady był on polecany przez przyjaciół, współpracowników lub rodzinę. Obecnie, każda kancelaria ma założoną stronę internetową, dzięki której jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i zakres usług. Mając ten fakt na uwadze poszukiwania musimy rozpocząć od wybrania interesującej nas kancelarii prawnej, a dopiero wówczas powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne polecenia są przede wszystkim kancelarie duże, prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.


prawo
Coraz głośniej mówi się iż Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Albowiem Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie gdzie spotykamy się z takim dualizmem zawodów prawniczych. W pozostałych państwach europejskich występuje z zasady jeden zawód. Mając ten fakt na uwadze w Polsce rozpoczęły się już prace nad zmianami. Czy coś z tego wyjdzie, wyjaśni się w najbliższym czasie.
18-07-25 07:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.