Adwokat czy radca prawny? Różnice w zawodach

Rozwód? Sprawa karna w sądzie? A może niesumienny partner w interesach? Do kogo zgłosić się w przedstawionych sytuacjach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, potrafi wskazać w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak nieco trudniej. Nie powinno nas to dziwić, albowiem w ostatnich lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwiema profesjami.
radca prawny
Opracowanie: Kevin Napper
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mimo iż radca prawny jest zawodem znanym, to okazuje się, że społeczeństwo ma niewielkie pojęcie na temat pracy radcy prawnego. Często bywa mylnie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. Nastał czas, w którym uprawnienia radców oraz adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca (poprzednia strona) ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych.

Może zainteresują ciebie także

Czy warto skorzystać z usług detektywa i w jakich sytuacjach może być to obowiązkowe? Jak to się prezentuje w naszym kraju?

lupa
Na podstawie: http://www.sxc.hu/
Ludzie stają się coraz mniej ufni w odniesieniu do siebie a także do swoich bliskich. Co więcej, coraz częściej zauważyć można zwiększoną liczbę spraw rozwodowych.To normalne. Społeczeństwo stało się niezwykle rozwinięte pod względem informatycznym, a co za tym idzie, możliwość dostępu do szerszego grona odbiorców jest o wiele łatwiejszy.


Praca radcy prawnego polega zasadniczo na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych oraz projektów akt prawnych (porady prawnika we Wrocławiu). Należy wiedzieć, że w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata. Radca prawny nie może być obrońcą oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest zasadnicza różnica, która dzieli te dwa zawody.

W jaki sposób wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata jeszcze niedawno nie był prosty. Z zasady był on polecany przez przyjaciół, współpracowników lub rodzinę. Obecnie, każda kancelaria ma założoną stronę internetową, dzięki której jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i zakres usług. Mając ten fakt na uwadze poszukiwania musimy rozpocząć od wybrania interesującej nas kancelarii prawnej, a dopiero wówczas powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne polecenia są przede wszystkim kancelarie duże, prowadzące działalność od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.


prawo
Coraz głośniej mówi się iż Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Albowiem Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie gdzie spotykamy się z takim dualizmem zawodów prawniczych. W pozostałych państwach europejskich występuje z zasady jeden zawód. Mając ten fakt na uwadze w Polsce rozpoczęły się już prace nad zmianami. Czy coś z tego wyjdzie, wyjaśni się w najbliższym czasie.
18-02-16 18:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.