W jaki sposób powinno się utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, w jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Najczęściej różnego rodzaju zużyty sprzęt, przykładowo agd albo spalone świetlówki wrzucamy do śmietnika, tymczasem tego typu elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z takiego obowiązku, a jest to niesamowicie ważne, nie jedynie z powodu tego, iż można za to dostać kare, ale także dlatego, iż w taki sposób ochraniamy środowisko.


wywóz odpadów
Opracowanie: Taber Andrew Bain
Na podstawie: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, jakich praca jest zależna od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzyskiwania jak również recyklingu. Znaczy to po prostu, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po czasie użytkowania nie mogą być tak normalnie wyrzucone do śmieci. Powinny zostać dostarczone do punktu odbioru takich urządzeń, w takim miejscu zostaną poddane procesowi recyklingu albo unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: http://utylinia.pl/zseie.

Choć ta ustawa jest obowiązująca w naszym kraju już od jakiegoś czasu, to wciąż sporo osób nie ma pojęcia dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na producentach, importerach, ale także użytkownikach. Zgodnie z prawem, producent, dystrybutor, jak również importer sprzętu jest zobowiązany umieścić na opakowaniu znak przekreślonego śmietnika na odpady (zadanie dla Utylni), a jednocześnie dodać do opakowania informację dotyczącą skutków, jakie dla środowiska oraz zdrowia ludzi może nieść zawartość tych niebezpiecznych substancji. Jednak, konsument zyskał też możliwość nieodpłatnego zostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.