W jaki sposób powinno się utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, w jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Najczęściej różnego rodzaju zużyty sprzęt, przykładowo agd albo spalone świetlówki wrzucamy do śmietnika, tymczasem tego typu elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z takiego obowiązku, a jest to niesamowicie ważne, nie jedynie z powodu tego, iż można za to dostać kare, ale także dlatego, iż w taki sposób ochraniamy środowisko.


wywóz odpadów
Opracowanie: Taber Andrew Bain
Na podstawie: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, jakich praca jest zależna od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzyskiwania jak również recyklingu.

Przeczytaj bez lęku ten udostępniony tutaj (http://raiden.net.pl/skup-sprzetu/skup-telefonow/) artykuł. Opisuje on podobną tematykę, więc na pewno też będzie dla Ciebie interesujący.

Znaczy to po prostu, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po czasie użytkowania nie mogą być tak normalnie wyrzucone do śmieci. Powinny zostać dostarczone do punktu odbioru takich urządzeń, w takim miejscu zostaną poddane procesowi recyklingu albo unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć ta ustawa jest obowiązująca w naszym kraju już od jakiegoś czasu, to wciąż sporo osób nie ma pojęcia dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na producentach, importerach, ale także użytkownikach. Zgodnie z prawem, producent, dystrybutor, jak również importer sprzętu jest zobowiązany umieścić na opakowaniu znak przekreślonego śmietnika na odpady (sortownia) (zadanie dla Utylni), a jednocześnie dodać do opakowania informację dotyczącą skutków, jakie dla środowiska oraz zdrowia ludzi może nieść zawartość tych niebezpiecznych substancji. Jednak, konsument zyskał też możliwość nieodpłatnego zostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.


Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, by odbierać elektroodpady w dużych ilościach, zaś klientom często nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem. Sprzęt elektroniczny posiada substancje, jakie uznawane są za szkodliwe. Przy tym, aż 90% takich składników możemy ponownie wykorzystać choćby do produkcji nowych artykułów gospodarstwa domowego, do mebli albo części do samochodów. Tym przetwarzaniem zużytych sprzętów zajmują się specjalne zakłady, gdzie urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy następnym razem zechcemy porzucić nasz stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go w odpowiednie miejsce przyczynimy się do utrzymania w czystości swojej bliskiej okolicy, a w szerszym kontekście również i środowiska. Może też takim zachowaniem damy komuś dobry przykład oraz zmobilizujemy do identycznego działania.
19-02-02 08:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.