Postępowanie dotyczące wyznaczenia granic jest procesem skomplikowanym, wymagającym profesjonalnej wiedzy i przygotowania zawodowego geodety

Pierwsze granice były zazwyczaj granicami naturalnymi. W zapisach ksiąg hipotecznych, własność gruntu opisywana była według punktów terenowych np. lewym brzegiem rzeki, aż do drogi prowadzącej do młyna i dalej brzegiem lasu etc.. Uprawiając ziemię, kamienie które zawadzały podczas prac polowych, rolnicy wyrzucali na granice pomiędzy własnościami i tak sąsiedzi harmonijnie tworzyli mury graniczne. Innym sposobem ustanawiania linii granicznej własności, było sadzenie drzew i krzewów na granicy.
geodeci w pracy
Opracowanie: Alissa Walker
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rzeczki, pasma grzbietów górskich, tereny bagienne i obszary leśne, były granicami osad. Od XIX wieku, z konieczności nałożenia podatku gruntowego, instytucją odpowiedzialną za ustalenie obrębów własności, stało się państwo.

Tak powstał kataster. Własność w ewidencji gruntów zazwyczaj jest oznaczana na gruncie, a dane liczbowe i mapy są jedynie zapisami formalno-technicznymi tego stanu.

Jeżeli zaintrygował Cię taki artykuł, sprawdź przykłady (https://supersen.pl/lozka/kontynentalne) umieszczone tutaj. Na pewno znajdziesz tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

W dobie komputeryzacji i technizacji, geodeci posiadają do dyspozycji najnowszej generacji i precyzyjne oprzyrządowanie, dzięki którym wyznaczenie granic to "pestka". Mimo tego, całe postępowanie dotyczące wyznaczenia granic nieruchomości, jest dość złożone. Granica działki to obszar, w którym posiadacz nieruchomości może korzystać ze swego prawa. Dlatego, tak istotne jest prawidłowe wyznaczenie przebiegu linii granicznych. W sytuacji, kiedy brak jest konkretnych informacji pozwalających na wznowienie umieszczenia znaków, trzeba zlecić usługi geodezyjne.


Może zainteresują ciebie także

Hala produkcyjno-magazynowa – miejsce, które można bardzo często napotkać w wielu różnorodnych miejscowościach oraz które wynajmuje bardzo dużo jednostek

hala magazynowa
Opracowanie: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Na podstawie: http://www.flickr.com
W współczesnych czasach coraz więcej jednostek decyduje się na założenie swojej firmy. Chcieliby oni pracować na własny rachunek będąc w ten sposób niezależnym od innych. Współcześnie prawo oraz zasady uruchamiania swoich zakładów są dosyć uproszczone, co zachęca sporo jednostek do posiadania swojego biznesu.

geodeta sprawdzający mapy
Opracowanie: NAVFAC
Na podstawie: http://www.flickr.com
Geodeta, wyznacza przebieg granic w ramach rozgraniczenia działki gruntu. W celu zagwarantowania każdemu sposobności ochrony swoich praw, zostały ustanowione określone procedury administracyjne i sposoby postępowania sądowego. Rozgraniczenie nieruchomości zakończone jest decyzją wydawaną przez urząd prowadzący rozgraniczenie wówczas gdy strony są zgodne co do wyznaczonego przez osobę z uprawnieniami geodezyjnymi przebiegu granic. W sytuacji pojawienia się sporu na tle granic, osoba z uprawnieniami geodezyjnymi nakłania strony do podpisania porozumienia. Wówczas gdy, do podpisania ugody nie dojdzie, sprawa rozgraniczenia kierowana jest z urzędu, pod rozstrzygnięcie sądu.
19-06-21 07:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.