Postępowanie dotyczące wyznaczenia granic jest procesem skomplikowanym, wymagającym profesjonalnej wiedzy i przygotowania zawodowego geodety

Pierwsze granice były zazwyczaj granicami naturalnymi. W zapisach ksiąg hipotecznych, własność gruntu opisywana była według punktów terenowych np. lewym brzegiem rzeki, aż do drogi prowadzącej do młyna i dalej brzegiem lasu etc.. Uprawiając ziemię, kamienie które zawadzały podczas prac polowych, rolnicy wyrzucali na granice pomiędzy własnościami i tak sąsiedzi harmonijnie tworzyli mury graniczne. Innym sposobem ustanawiania linii granicznej własności, było sadzenie drzew i krzewów na granicy.
geodeci w pracy
Opracowanie: Alissa Walker
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rzeczki, pasma grzbietów górskich, tereny bagienne i obszary leśne, były granicami osad. Od XIX wieku, z konieczności nałożenia podatku gruntowego, instytucją odpowiedzialną za ustalenie obrębów własności, stało się państwo.

Tak powstał kataster. Własność w ewidencji gruntów zazwyczaj jest oznaczana na gruncie, a dane liczbowe i mapy są jedynie zapisami formalno-technicznymi tego stanu. W dobie komputeryzacji i technizacji, geodeci posiadają do dyspozycji najnowszej generacji i precyzyjne oprzyrządowanie, dzięki którym wyznaczenie granic to "pestka". Mimo tego, całe postępowanie dotyczące wyznaczenia granic nieruchomości, jest dość złożone. Granica działki to obszar, w którym posiadacz nieruchomości może korzystać ze swego prawa. Dlatego, tak istotne jest prawidłowe wyznaczenie przebiegu linii granicznych. W sytuacji, kiedy brak jest konkretnych informacji pozwalających na wznowienie umieszczenia znaków, trzeba zlecić usługi geodezyjne.

Nakłaniamy Cię do zajrzenia do kolejnego wpisu na podobny temat - w nim wyszukasz dodatkowe informacje. Zatem idź do serwisu i ciesz się do woli.Może zainteresują ciebie także

Interesujące propozycje na aukcjach komorniczych

aukcja komornicza
Opracowanie: tec_estromberg
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aukcje komornicze odbywają się teraz ogromnie często, mnogość osób wykazuje duże zaciekawienie tego rodzaju aukcjami.

geodeta sprawdzający mapy
Opracowanie: NAVFAC
Na podstawie: http://www.flickr.com
Geodeta, wyznacza przebieg granic w ramach rozgraniczenia działki gruntu. W celu zagwarantowania każdemu sposobności ochrony swoich praw, zostały ustanowione określone procedury administracyjne i sposoby postępowania sądowego. Rozgraniczenie nieruchomości zakończone jest decyzją wydawaną przez urząd prowadzący rozgraniczenie wówczas gdy strony są zgodne co do wyznaczonego przez osobę z uprawnieniami geodezyjnymi przebiegu granic. W sytuacji pojawienia się sporu na tle granic, osoba z uprawnieniami geodezyjnymi nakłania strony do podpisania porozumienia. Wówczas gdy, do podpisania ugody nie dojdzie, sprawa rozgraniczenia kierowana jest z urzędu, pod rozstrzygnięcie sądu.
19-04-15 07:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.