Jakie zmiany nastąpiły w ostatnim czasie na rynku IT, jak wygląda zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników.

Od kilku lat rynek informatyki jest jednym z najszybciej rozwijających się, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Nowoczesne technologie są coraz częściej powszechnie wykorzystywane, a do ich obsługiwania potrzebne są ogromne ilości specjalistów. Już teraz ocenia się, że w Polsce może brakować kilkadziesiąt tysięcy specjalistów od informatyki, a z czasem problemy będą się powiększać.
Chłopak przy komputerze
Opracowanie: LibreCon Bilbao
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wprawdzie większość uczelni posiada już w programie studia informatyczne, lecz w dalszym ciągu nie jest to dużo, bo wolnych etatów jest dużo więcej, niż młodych ludzi, którzy się uczą. A specjalistów będzie brakować nawet pomimo doskonałych zarobków, jakie są dostępne w IT. Nawet zupełnie niedoświadczeni analitycy lub programiści liczą na zarobki rzędu kilku tysięcy złotych, a ludzie z dużym doświadczeniem i specjalizacją mogą zarobić nawet kilka razy więcej. Oczywiście dużo zależy to od miasta, w którym ma się pracę, na wysokie zarobki liczyć mogą mieszkańcy Krakowa, Wrocławia czy Warszawy.

Może zainteresują ciebie także

Jak wybrać odpowiedni fach?

komputery
Opracowanie: Iwan Gabovitch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wybór zawodu jest bardzo ważką decyzją. Niejednokrotnie determinuje całe życie człowieka. Zły wybór - niezgodny z pasjami lub zamiłowaniami bądź w specjalności nasyconej - może spowodować kłopoty z zatrudnieniem a co się z tym wiąże frustracje. Podczas wyboru dobrze jest znaleźć informacje jakie zawody będą poszukiwane za 5-6 lat? Tyle właśnie trwa średnio wykształcenie pracownika.


Obecnie informatyka jest tak rozbudowaną dziedziną, że najróżniejszych specjalizacji jest w niej co najmniej kilkadziesiąt, a bez przerwy rodzą się kolejne. Jeszcze do niedawna programista (http://key-solutions.pl/pl/it/kariera) był programistą, obecnie najróżniejszych języków i środowisk programowania jest tak dużo, że praktycznie nie będzie możliwe, żeby je wszystkie poznać. Tak więc programista java poznań rzadko kiedy będzie umiał kodować w technologiach internetowych, czy przykładowo w środowiskach okienkowych. Osoby zajmujące się pisaniem w języku SQL także nazywa się potocznie programistami, chociaż zajmują się oni obsługą baz danych. Sprawdź więcej ofert: stanowisko programisty java.


Karta microSD
Opracowanie: masatsu
Na podstawie: http://www.flickr.com
Coraz większą rolę na współczesnym informatycznym rynku odgrywają konsultanci i analitycy. Analitycy mają za zadanie przełożyć biznesowe wymagania na model funkcjonalny, jaki następnie być może zaprojektowany, napisany i uruchomiony. A za wdrożenia z kolei odpowiedzialni są konsultanci, jakich podstawowym zadaniem jest skonfigurowanie danego oprogramowania i jego dopasowanie do oczekiwań klientów, którzy je kupili.
18-11-08 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.