Zawieszenie działalności, o czym warto

Prowadzenie firmy może przynosić wielką satysfakcję, ale własny interes to także pewne obciążenia i wiążące się z nimi ryzyko. Nie oznacza to jednak, iż w w czasie poważnych problemów firmę należy błyskawicznie zamknąć. Można od niej odpocząć, co prawnie określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych
Opracowanie: Mark Moz
Na podstawie: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy możemy zawiesić minimalnie na jeden miesiąc, najdłużej natomiast na dwa lata. Jeżeli zdecydujemy się na przerwę w funkcjonowaniu firmy, możemy spokojnie czekać aż minie kryzys i wrócą lepsze czasy na zarabianie pieniędzy.

Pamiętaj - ciągle bądź zorientowany (https://www.eccotravel.eu/egzotyczne-wyprawy/wlochy/rzym/rzym-i-watykan/). Z tego powodu zachęcamy Cię do przejrzenia dodatkowego wpisu, który ukryliśmy pod wskazany linkiem. Nie zawiedziesz się!

To dobry wybór, jeżeli nasze trudności są chwilowe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności to wyjście awaryjne dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi sezonowe - np. gastronomia. Wiedzmy, że prawo (kliknij po szczegóły) do skorzystania z takiego rozwiązania przysługuje nam tylko wtedy, gdy nie zatrudniamy pracowników.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo plusów . Skutkiem zawieszenia jest fakt, że nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji VAT a także nie mamy obowiązku opłacania składek ZUS.

W danym czasie przedsiębiorca w zasadzie nie powinien wykonywać żadnych czynności związanych z firmą, z wyjątkiem tych, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Gdy więc będziemy mieli pewność, że sprzedaż środka trwałego lub wyposażenia pomoże nam „stanąć na nogi”, mamy prawo to zrobić w trakcie zawieszenia - np. pozbyć się maszyn, które nie są już nam potrzebne.

Warto wcześniej się dowiedzieć czy będziemy musieli opodatkować ową transakcję odpowiednią stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem, mniej lub bardziej, dotykają prawie każdego szefa. Gdy borykamy się z płynnością finansową które posiadają związek ze spłatą zobowiązań wobec wierzycieli zastanówmy się nad zawieszeniem działalności gospodarczej, do momentu, kiedy sytuacja na rynku ulegnie zmianie.
19-07-09 07:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.