Jak działa drukarka 3D? Co trzeba na jej temat mieć na uwadze?

Coraz częściej słyszy się o stosowaniu drukarki 3D. Wydaje się, że już niedługo będzie wykorzystywana powszechnie. Drukarka 3D przeznaczona jest do tworzenia przedmiotów, elementów trójwymiarowych, po uprzednim przygotowaniu modelu komputerowego. Drukarka 3D funkcjonuje inaczej niż tradycyjne urządzenie, w którego posiadaniu jest prawie każdy z nas.
3d
Opracowanie: mangtronix
Na podstawie: http://www.flickr.com
Po pierwsze trzeba podkreślić, że czas drukowania obiektu 3D jest znacznie dłuższy. Na przykład na sześcienne pudełeczko o objętości dwóch centymetrów sześciennych musimy poczekać minimum kilkadziesiąt minut. Należy także dodać okres potrzebny na przygotowanie modelu. Drukarka (zerknij na t-shirty z nadrukiem) 3D pracuje opierając się na warstwach. słyną z niebotycznych cen, zwyczajne drukarki 3D raczej nie wydrukują nic, co będzie większych wymiarów niż 20x20x20 cm. Za taką drukarkę trzeba wyłożyć od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. Co oczywiste, im tańszy model, tym jakość wydrukowanych elementów gorsza. Więcej w temacie: której przypadło w udziale korzystanie drukarki 3D bez dwóch zdań zdolność projektowania określonych modeli. Programy do tego przeznaczone raczej są drogie, jednak można skorzystać z darmowych odpowiedników. Poleca się mieć na uwadze parę wytycznych dotyczących przechowywania maszyny. Drukarka (www) 3D nie zajmuje dużo miejsca By bez problemów móc ją użytkować wystarczy przestrzeń o powierzchni 3 metrów kwadratowych, najlepiej wyposażone w system wentylacyjny. Należy nadmienić, że drukarka 3D to urządzenie pomocne architektom.


Może zainteresują ciebie także

Powielanie podręczników jest w dalszym ciągu bardzo popularne wśród studentów, chociaż dużo tekstów jest teraz dostępnych również w formie elektronicznej

punkt ksero na uczelni
Opracowanie: Matthew Cua
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gdy dwójka studentów znajduje na chodniku zapisaną kartkę papieru, to wówczas jeden z nich dopytuje, czy to rzeczywiście coś istotnego, a drugi odpowiada, że nie wie, lecz na pewno warto wspomniany dokument skopiować - taką historyjkę można było paręnaście lat temu usłyszeć od dwudziestoletnich studentów.


Dzięki niej projektant ma możliwość, oprócz wizualizacji na ekranie komputera, ukazać projekt w formie przestrzennej. Z wykorzystaniem omawianych produktów powstają też protezy kończyn, które okazują się w atrakcyjnych cenach w porównaniu z cenami zwyczajnych protez. Najbardziej popularne metody drukowania 3D to FDM, czyli Fused Deposition Modeling, DLP, czyli Digital Light Processing oraz SLS, czyli Selective Laser Sintering. Jedną z najbardziej rozsławionych polskich urządzeń 3D jest produkt Zortrax M200.
18-07-11 22:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.