Jak wybrać odpowiedni fach?

Wybór zawodu jest ogromnie ważką decyzją. Niejednokrotnie decyduje on o całym życiu człowieka. Zły wybór - rozbieżny z predyspozycjami lub zamiłowaniami bądź w specjalności nasyconej - może doprowadzić do trudności ze znalezieniem pracy a co za tym idzie niespełnienie. Podczas wyboru warto znaleźć informacje jakie zawody będą poszukiwane za pięć-sześć lat? Tyle bowiem trwa mniej więcej wykształcenie pracownika.


programista
Opracowanie: Matthew Ragan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podobne dane możemy odnaleźć w sieci w serwisach gospodarczych jak też agencjach zatrudnienia.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić, co inny serwis udostępnił na ten temat. To z pewnością także Cię zaintryguje.

Szczególną uwagę dobrze jest kierować na te ostanie, bowiem zwykle agencje pracy dysponują najświeższymi danymi. Możemy także próbować posiłkować się drukowanymi co czas jakiś w czasopismach rankingami płac.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www zawiera tylko użyteczne fakty, które na pewno Ci się będą mogły przydać. Sprawdź nas i dostrzeż, że należałoby na niego wejść.

Należy być jednak dość ostrożnym bowiem w takich rankingach znaczenie mają również oczekiwania kandydatów, które mogą być nie realne. Dobrym przykładem mogą tu być młodzi programiści. Profesjonalną kadrę możesz znaleźć .


Gałąź informatyczna rozwija się niezmiernie prędko, w związku z czym za rynkiem pracy nie nadążają uniwersytety. Ofert zatrudnienia w tym sektorze jest tak dużo, że to początkujący programiści ustanawiają warunki, nieraz jeszcze w trakcie studiów znajdują zatrudnienie na ogromnie dobrych warunkach. Niedobór tego typu pracobiorców na na tę chwilę sięga ok. 20-30 %. Tak wysokie zapotrzebowanie może spowodować „wyścig wynagrodzeń” przez co wzmóc oczekiwania ekonomiczne. To właśnie zjawisko może utrudniać podjęcie decyzji o wyborze kariery, gdybyśmy się skoncentrowali wyłącznie na oczekiwaniach nie wziąwszy pod uwagę realnych możliwościach.


programista
Opracowanie: Berliner.Gazette
Na podstawie: http://www.flickr.com
Programiści jednak jak się wydaje będą potrzebni i z pewnością jeszcze długo poszukiwani. Jeśli natomiast idzie o młodych ludzi, „bańka płacowa” za jakiś czas ulegnie redukcji do rozsądnego poziomu. Jeżeli więc obecny licealista rozsądnie podejdzie do swoich przyszłych oczekiwań płacowych na pewno otrzyma w przyszłości dobrą pracę. Programiści na rynku zatrudnienia mają także tę przewagę, że mogą swoją profesję wykonywać w zdalnie co bywa atrakcyjne i dla pracodawcy i dla pracownika, ponieważ z jednej strony eliminuje konieczność utrzymywania dodatkowego oddziału przedsiębiorstwa przez co obniża koszty funkcjonowania, a z drugiej strony daje pracownikowi większą niezależność, (aczkolwiek zarazem wymaga od niego niemałej samodyscypliny).
19-09-01 07:31
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.