Inspekcja rządzących - prawo i powinność podatników

W każdym ludowładczym kraju jest grupa ludzi, która nim kieruje. Ludzie ci zostali wytypowani przez wyborców w demokratycznych wyborach i akceptując swoją nominację, zobowiązali się do służenia społeczeństwu oraz ojczyźnie.
projektyobywatelskie.pl/?q=pl
Opracowanie: Garry Knight
Na podstawie: http://www.flickr.com
W myśl radzieckiej maksymy „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by od czasu do czasu monitorować ich działania. Inspekcja działań rządzących, czym jest i kto się nią zajmuje? Rozróżnia się takie sposoby monitorowania rządzących: kontrola społeczeństwa a także kontrola - tutaj - działań władz. Obywatelska kontrola poczynań rządzących to obywatelski monitoring sprawowania władzy przez rządzących oraz administrację. W jakim celu się to odbywa? Głównie po to, by usprawnić ich funkcjonowanie oraz dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości obywatelom. Ową kontrolę ma powinność sprawować każdy - pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz organizacje społeczne.

W ramach państwowej inspekcji rządu działają takie instytucje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich działania znacznie różnią się od tych kontroli społecznej: zobligowani są oni działać wyłącznie w ramach nadanych im kwalifikacji. Społeczna kontrola - ciekawa strona -, za sterami której znajdują się obywatele, ma większe pole do popisu. Mogą organizować protesty, marsze, wpływać na działania rządzących. Monitoringiem władzy zajmują się również sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli obywatelskiej i państwowej, znajdują się oni wśród sfery rządzącej. Funkcjonują oni poprzez ukazywanie odstępstw od norm, które istnieją w miejscu ich pracy.


Może zainteresują ciebie także

Telebimy świetnym pomysłem na udaną reklamę w mieście

telebim reklamowy
Opracowanie: waylonscott
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niemal codziennie spotykamy się z reklamą, nieomal nie ma sposobności, żeby cokolwiek współcześnie sprzedać, żeby w jakiś sposób pojawić się na rynku bez zaangażowania w naszą działalność jakiejkolwiek formy promocji. Reklama to medium, z jakim spotykamy się niemal wszędzie. Całe zestawy reklam puszczane są w telewizji a słuchając audycji radiowych również możemy natrafić na bloki reklamowe. Jednak to nie jedyne miejsca, w których umieszczane są reklamy, bowiem znajdziemy je także w czasopismach, gdzie występują w różnych formach jak również pod różną postacią.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.