Inspekcja rządzących - prawo i powinność podatników

W każdym ludowładczym kraju jest grupa ludzi, która nim kieruje. Ludzie ci zostali wytypowani przez wyborców w demokratycznych wyborach i akceptując swoją nominację, zobowiązali się do służenia społeczeństwu oraz ojczyźnie.
projektyobywatelskie.pl/?q=pl
Opracowanie: Garry Knight
Na podstawie: http://www.flickr.com
W myśl radzieckiej maksymy „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by od czasu do czasu monitorować ich działania. Inspekcja działań rządzących, czym jest i kto się nią zajmuje? Rozróżnia się takie sposoby monitorowania rządzących: kontrola społeczeństwa a także kontrola - tutaj - działań władz. Obywatelska kontrola poczynań rządzących to obywatelski monitoring sprawowania władzy przez rządzących oraz administrację. W jakim celu się to odbywa? Głównie po to, by usprawnić ich funkcjonowanie oraz dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości obywatelom. Ową kontrolę ma powinność sprawować każdy - pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz organizacje społeczne.

W ramach państwowej inspekcji rządu działają takie instytucje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich działania znacznie różnią się od tych kontroli społecznej: zobligowani są oni działać wyłącznie w ramach nadanych im kwalifikacji. Społeczna kontrola - ciekawa strona -, za sterami której znajdują się obywatele, ma większe pole do popisu. Mogą organizować protesty, marsze, wpływać na działania rządzących. Monitoringiem władzy zajmują się również sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli obywatelskiej i państwowej, znajdują się oni wśród sfery rządzącej. Funkcjonują oni poprzez ukazywanie odstępstw od norm, które istnieją w miejscu ich pracy.


Może zainteresują ciebie także

Jakie gry imprezowe możemy zaproponować?

gry planszowe
Opracowanie: Mike Mozart
Na podstawie: http://www.flickr.com
Należy popatrzeć jakie będą gry imprezowe
Czasami okazuje się być tak, że na zabawie chcemy robić coś nieoczekiwanego, coś co powiąże innych uczestników oraz nakłoni ich do wzajemnej zabawy oraz współpracy. Przez to warto przekonać się jakie gry imprezowe możemy zaoferować, tak żeby pasowały właściwie do tematu imprezy. W coś innego będziemy się bawić na wieczorze kawalerskim, a w coś innego na kolacji z przyjaciółmi.

Ludzie
Opracowanie: Grant Wickes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kontrola władz, czyli działanie w interesie publicznym

Uznawanie, że monitorowanie władz leży wyłącznie w obowiązku stworzonych do tego celu grup jest nieprawidłowe. Z jakiego powodu? Każdy z nas zauważa nieprawidłowości jakimi kierują się będący u władzy oraz administracja. Z tego powodu warto na nie reagować, zainteresować się, zapytać o przyczyny, zaproponować sposób rozwiązania problemu lub znaleźć kogoś kto może wpłynąć na poprawę stanu rzeczy, po to by uniknąć ich w przyszłości i poprawić ich funkcjonowanie. Kontrolowanie władz można uznać za prawo jak i obowiązek wszystkich obywateli.
17-07-21 15:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.