Inspekcja rządzących - prawo i powinność podatników

W każdym ludowładczym kraju jest grupa ludzi, która nim kieruje. Ludzie ci zostali wytypowani przez wyborców w demokratycznych wyborach i akceptując swoją nominację, zobowiązali się do służenia społeczeństwu oraz ojczyźnie.
W myśl radzieckiej maksymy „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by od czasu do czasu monitorować ich działania. Inspekcja działań rządzących, czym jest i kto się nią zajmuje? Rozróżnia się takie sposoby monitorowania rządzących: kontrola społeczeństwa a także kontrola działań władz. Obywatelska kontrola poczynań rządzących to obywatelski monitoring sprawowania władzy przez rządzących oraz administrację. W jakim celu się to odbywa? Głównie po to, by usprawnić ich funkcjonowanie oraz dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości obywatelom. Ową kontrolę ma powinność sprawować każdy - pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz organizacje społeczne.

W ramach państwowej inspekcji rządu działają takie instytucje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich działania znacznie różnią się od tych kontroli społecznej: zobligowani są oni działać wyłącznie w ramach nadanych im kwalifikacji. Społeczna kontrola, za sterami której znajdują się obywatele, ma większe pole do popisu. Mogą organizować protesty, marsze, wpływać na działania rządzących. Monitoringiem władzy zajmują się również sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli obywatelskiej i państwowej, znajdują się oni wśród sfery rządzącej. Funkcjonują oni poprzez ukazywanie odstępstw od norm, które istnieją w miejscu ich pracy.


Może zainteresują ciebie także

Odpowiednią dawkę uciechy zapewnią Ci najlepsze wystrzałowe osobliwe rodzinne gry.

Gry komputerowe
Opracowanie: dfactory
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego, czy jesteś innowatorem bądź fanatykiem wyścigów, konstruktorem czy graczem bez współczucia dla guzików, gry to świat doznań, jaki ktokolwiek może odkrywać w swoim gniazdku. Właściwą ilość przyjemności zapewnią Ci najwspanialsze wystrzałowe nadzwyczajne familijne gry.

Ludzie
Opracowanie: Grant Wickes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kontrola władz, czyli działanie w interesie publicznym

Uznawanie, że monitorowanie władz leży wyłącznie w obowiązku stworzonych do tego celu grup jest nieprawidłowe. Z jakiego powodu? Każdy z nas zauważa nieprawidłowości jakimi kierują się będący u władzy oraz administracja. Z tego powodu warto na nie reagować, zainteresować się, zapytać o przyczyny, zaproponować sposób rozwiązania problemu lub znaleźć kogoś kto może wpłynąć na poprawę stanu rzeczy, po to by uniknąć ich w przyszłości i poprawić ich funkcjonowanie. Kontrolowanie władz można uznać za prawo jak i obowiązek wszystkich obywateli.
21-04-29 07:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.