Inspekcja rządzących - prawo i powinność podatników

W każdym ludowładczym kraju jest grupa ludzi, która nim kieruje. Ludzie ci zostali wytypowani przez wyborców w demokratycznych wyborach i akceptując swoją nominację, zobowiązali się do służenia społeczeństwu oraz ojczyźnie.
W myśl radzieckiej maksymy „ufaj, ale sprawdzaj” ważne jest by od czasu do czasu monitorować ich działania. Inspekcja działań rządzących, czym jest i kto się nią zajmuje? Rozróżnia się takie sposoby monitorowania rządzących: kontrola społeczeństwa a także kontrola - tutaj - działań władz. Obywatelska kontrola poczynań rządzących to obywatelski monitoring sprawowania władzy przez rządzących oraz administrację. W jakim celu się to odbywa? Głównie po to, by usprawnić ich funkcjonowanie oraz dać poczucie odpowiedzialności i sprawczości obywatelom. Ową kontrolę ma powinność sprawować każdy - pojedynczy obywatele, dziennikarze, grupy mieszkańców oraz organizacje społeczne.

W ramach państwowej inspekcji rządu działają takie instytucje jak: Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe. Ich działania znacznie różnią się od tych kontroli społecznej: zobligowani są oni działać wyłącznie w ramach nadanych im kwalifikacji. Społeczna kontrola - ciekawa strona -, za sterami której znajdują się obywatele, ma większe pole do popisu. Mogą organizować protesty, marsze, wpływać na działania rządzących. Monitoringiem władzy zajmują się również sygnaliści. W odróżnieniu od kontroli obywatelskiej i państwowej, znajdują się oni wśród sfery rządzącej. Funkcjonują oni poprzez ukazywanie odstępstw od norm, które istnieją w miejscu ich pracy.


Może zainteresują ciebie także

Jak można dzisiaj postarać się bezproblemowo odzyskać środki od swojego dłużnika?

finanse
Opracowanie: Simon Cunningham
Na podstawie: http://www.flickr.com
Trzeba być przygotowanym na to, że istnieje opcja spotkania na własnej drodze osób, jakie nie będą chciały mogły mogły oddać własnych należności. Co można zrobić w podobnym przypadku? Czasami własnoręcznie nie ma się możliwości na to, aby dochodzić własnych praw w stosownych instytucjach bądź zwyczajnie wiedzy, jaka wówczas okazuje się być zdecydowane niezbędna. Na szczęście ma się opcję w postaci specjalistycznych firm, jakie zajmują się odzyskiwaniem zadłużeń.

Ludzie
Opracowanie: Grant Wickes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kontrola władz, czyli działanie w interesie publicznym

Uznawanie, że monitorowanie władz leży wyłącznie w obowiązku stworzonych do tego celu grup jest nieprawidłowe. Z jakiego powodu? Każdy z nas zauważa nieprawidłowości jakimi kierują się będący u władzy oraz administracja. Z tego powodu warto na nie reagować, zainteresować się, zapytać o przyczyny, zaproponować sposób rozwiązania problemu lub znaleźć kogoś kto może wpłynąć na poprawę stanu rzeczy, po to by uniknąć ich w przyszłości i poprawić ich funkcjonowanie. Kontrolowanie władz można uznać za prawo jak i obowiązek wszystkich obywateli.
18-07-12 01:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.