Fachowe zabezpieczenia ppoż - klapy dymowe oraz ich wykorzystanie

Każdy budynek winien mieć odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, albowiem ilość i jakość takich zabezpieczeń zdoła ocalić komuś życie. Pożar może być uczyniony przez niewielką drobnostkę, chociażby niedopałek papierosa, dlatego zarówno w domach prywatnych jak również w budynkach użytku publicznego muszą znajdować się profesjonalne zabezpieczenia ppoż.


elektroniczny system
Opracowanie: Mike Mozart
Na podstawie: http://www.flickr.com
Teraz możemy wyróżnić mnóstwo zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednym z nich są klapy dymowe. Ich głównym przeznaczeniem jest odprowadzanie dymu i gazów, jakie powstają w czasie pożaru. Mają one istotną i niezwykle ważną rolę, bowiem okazuje się, że niemało przypadków śmiertelnych w trakcie wybuchu pożaru jest spowodowanych przez zaczadzenie. Używanie klap dymowych łagodzi ryzyko zaczadzenia, a więc mogą one przysporzyć się do ochronienia naprawdę dużej ilości osób.

Podczas pożaru klapy dymowe otwierają się bezwiednie, dzięki czemu dym oraz każde trujące gazy zdołają ulotnić się do atmosfery. Dym, jaki jest wywoływany przez ogień w toku pożaru nie tylko jest ogromnie duszący, ale zarazem niezwykle gęsty i łzawiący, przez co mnogość osób może nie widzieć żadnej drogi ucieczki. Wyeliminowanie dymu przy użyciu klap dymowych przyczyni się do lepszej widoczności, dzięki której multum osób podoła dostrzec punkt wyjścia. Im więcej osób opuści płonący budynek tym swobodniej i szybciej będzie można przeprowadzić akcję gaśniczą, dlatego klapy dymowe są zarazem większą pomocą dla strażaków walczących z ogniem.

centrala oddymiania
Opracowanie: D+H
Na podstawie: D+H
Powinno się więc zastosować takie zabezpieczenia ppoż (ppoż), którym są klapy. Istotnie im większy obiekt tym więcej klap dymowych powinno się w nim znajdować, dlatego decydując się na wdrożenie klap dymowych zadbaj też o ich właściwą ilość. Klapy dymowe to jedne z modnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednakże oprócz klap dymowych warto zastosować jeszcze inne zabezpieczenia. Im lepsze zabezpieczenie ppoż, tym większa szansa na to, że w trakcie wybuchu pożaru uda się uratować jak najwięcej osób.
15-07-02 15:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.