Na czym polega spawanie, jakie są jego rodzaje? Co korzystnie wiedzieć o najbardziej znanych metodach spawania?

Jak ktoś nie ma do czynienia ze spawaniem, lub spawa raz na pewien czas, to w rzeczywistości nie wie, iż istnieje jego wiele rodzajów. To nie jest za bardzo istotne dla przeciętnego człowieka, jednakże gdy zaczynamy się tym zajmować coraz częściej, to powinniśmy poznać najbardziej popularne techniki. Zwłaszcza w zakresie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie są?

Spawanie
Opracowanie: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na początek warto poznać taki rodzaj jak łukowe elektrodą otuloną. Jest to także określane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W takiej metodzie stosowana jest elektroda otulona, złożona jest ona z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną.

Nie czekaj- przejdź do serwisu płyty kanalikowe, żeby poznać uzupełniające info na przedstawiany w wpisie zagadnienie. Czekamy na twoją opinię!

Pomiędzy końcówką elektrody a spawanym materiałem tworzy jest łuk elektryczny. Rozjarzenie łuku ma charakter kontaktowy, następuje to poprzez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda więc topi się, natomiast krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się wytworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę podczas jej stapiania do spawanego przedmiotu, dzięki temu jest w stanie utrzymać łuk o ustalonej długości i w tym samym momencie posuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Kolejną metodą spawania jest metoda TIG. O co w niej chodzi? Łuk elektryczny jest inicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Odmienny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora - doczytaj Spawanie Trzon.

W takim spawaniu uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, w momencie jak druga dostarcza materiał dodatkowy, czyli pręt. Ręczne dodawanie spoiwa ma charakter przerywany, tak więc wymaga konkretnej wprawy. Po początkowym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi dosunąć pręt (do sprawdzenia na tej stronie) w jeziorko, aby następnie go odsunąć i dosunąć łuk w kierunku spawania. Interesująca i pomocna jest także technika MIG/MAG. Rozjarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z właściwą prędkością stapia się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku jest w stanie pozostać na ustalonym poziomie. Po zaczęciu spawania warto uchwyt spawalniczy przemieszczać dość równomiernie wzdłuż spoiny. Powinniśmy obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję oraz odległość uchwytu od spawanego przedmiotu - link. Spawacz musi przez ten czas koncentrować się na tworzeniu odpowiedniej spoiny, ponieważ moment nieuwagi jest w stanie spowodować powstanie błędów. Jak tak będzie, trzeba przerwać spawanie, a następnie je wznowić.
19-11-14 07:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.