Opodatkowanie kartą skarbową a zatrudnienie pracowników na umowę cywilnoprawną. Czego jeszcze nie wiemy?

Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania. Podatnicy używający niej posiadają wiele przywilejów i ułatwień, ale w podobny sposób ograniczeń. Nie muszą przykładowo prowadzić ksiąg podatkowych, czy też składać rocznego zeznania o dochodach, co jest zdecydowanym plusem. Jednakowoż, z drugiej strony istotną barierą przy opodatkowaniu kartą są okrojenia w rzeczy zatrudniania pracowników.

Podatnicy rozliczający się na zasadach karty podatkowej nie mogą przyjmować do pracy pracowników na bazie umów cywilnoprawnych - czyli umów o dzieło i także umów zlecenie. Ustawienie pracownika na podstawie takiej umowy będzie skutkowało utratą pozwoleń do użytkowania z takiej formy opodatkowania. Wyłączną dopuszczalną kondycją zatrudnienia w przypadku karty podatkowej jest umowa o pracę. Mało tego obowiązuje tu tzw. limit zatrudnienia. Świadczy to, że liczba pracowników jaką może przyjąć do pracy podatnik rozliczający się kartą podatkową, jest zawężona. Limit ten wynosi 5 osób, a w wyznaczonych rodzajach aktywności zmniejszony jest do postaci 3. Więcej na http://poradnik.wfirma.pl/-karta-podatkowa

Może zainteresują ciebie także

Niemałe doświadczenie aktuariuszy

świadczenia emerytalne
Opracowanie: Jan Fidler
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na krajowym rynku działają fachowcy z najrozmaitszych branż, jacy ciągle polepszają swoje umiejętności. Ostatnio rozchwytywane są usługi wiążące się z ubezpieczeniami czy odprawami emerytalnymi. Określona wycena kosztów rozmaitych usług oraz świadczeń staje się więc topowym tematem. Nieprzerwanie poszukiwani są szczególnie doświadczeni eksperci, którzy zaoferują swą użyteczną pomoc.


banknot 50 zł
Opracowanie: Karl Baron
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do powyższego zakresu wlicza się jedynie pracowników zatrudnionych w celu świadczenia dosadnych usług. Umowa zlecenia zwykle kojarzona jest z umową między pracodawcą a pracobiorcą. Natomiast z umową zlecenia mamy do czynienia w podobny sposób, kiedy zawieramy umowę ze szkołą językową, z uczelnią wyższą albo z operatorem telewizorni kablowej. W której sytuacji można ją unieważnić? Występuje możliwość unilateralnego rozwiązania związku prawnego poprzez wypowiedzenie umowy zlecenia. Kiedy dokonuje tego zleceniodawca, czyli klient, jego obowiązkiem jest wręczenie zleceniobiorcy, czyli przedsiębiorcy, wydatków, jakie on sprawił aż do dnia wypowiedzenia oraz część wynagrodzenia odpowiadającą jego istniejącym czynnościom. Jeśli jednak anulowanie nastąpi bez ważkiego powodu przedsiębiorca ma roszczenie odszkodowawcze do kontrahenta.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.