Kiedy ktoś nam jest dłużny pieniądze to mamy znaczny kłopot. Jak w tej sytuacji działać? Co jesteśmy w stanie zdziałać?

Nie płacone w terminie płatności faktur przez nierzetelnych zadłużonych są znacznym problemem dla mnóstwa przedsiębiorstw w naszym państwie. Szacuje się, że zatory płatnicze mogą zmienić diametralnie sytuację finansową 25% przedsiębiorstw w naszym kraju. W złym położeniu mogły odnaleźć się mniejsze i średnie firmy, które nie mają właściwego kapitału, aby w obliczu wielkich wierzytelności od dłużników, móc założyć swoją firmę.

Dług
Opracowanie: Ttaaj
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jedynym sposobem na pozostaje ubieganie się o przywrócenie swoich należności, jak więc może wyglądać ściąganie długów? Proces windykowania należności nie jest jednak łatwy do zrobienia samodzielnie, dlatego też zaleca się zatrudnienie specjalnej firmy windykacyjnej, mającej swoje sposoby na zdobycie zaległych płatności od partnerów przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji odzyskiwanie długów staje się realne. Tego typu przedsiębiorstwa wiedzą jak to się robi, mogą poznać potrzebne pojęcia typu jak sprzedać dług (sprawdź przykłady) osoby prywatnej.

Termin windykacja odnoszący się do polskiego prawa definiowany jest jako zbiór czynności prawnych, faktycznych i procesowych, których najważniejszym priorytetem jest zmuszenie dłużnika do dokonania zaległego zobowiązania wobec wierzyciela. Kolejnym pojęciem jest pilnowanie płatności, czyli usługa która po na zwracaniu uwagi klientom przed, lub po terminie płatności o konieczności zapłaty. Mogą to być np. SMSy, maile czy faksy z niedługą informacją. Pierwszym krokiem do wykonania procesu windykacji, jest powstanie zobowiązania, które jest przeterminowane. Następnie, windykator wszczyna postępowanie ( adwokat-wroclaw.com.pl/postepowanie-w-sprawach-gospodarczych ) o stopniu polubowności, starając się od dłużnika zwrotu koniecznej sumy wierzycielowi.


Może zainteresują ciebie także

Coraz to sporzej firm spedycyjnych intryguje wynajem długoterminowy samochodów ciężarowych

Dzisiaj branża spedytorska jest na niezmiernie wysokim poziomie i stale się rozbudowuje. Tworzą się coraz ciekawsze i lepsze alternatywy związane z przewozem różnego typu artykułów. Dzięki powstawaniu firm wynajmujących różne samochody dostawcze, w tym nieraz ciężarowe, małe warsztaty znajdują możliwość na zaistnienie na rynku za sprawą tańszym kosztom dzierżawy samochodu.
Ten etap można wykonać w oparciu o wysyłanie do zadłużonego monitów. Jeśli dłużnik będzie pragnąć spłacić swoje zobowiązania, podpisze ugodę i zaznaczy, jak spłaci swój dług. Jeśli postępowanie polubowne nie przyniesie przewidywanych skutków, prowadzone jest postępowanie na drodze sądowej, kończące się uzyskaniem tytułu egzekucyjnego zezwalającego na uruchomienie postępowania klauzulowego.

Celem tego ostatniego jest odzyskanie klauzuli wykonalności wyroku lub orzeczenia sądu. Na koniec, windykacja obejmuje postępowanie egzekucyjne, w którym kluczową rolę odgrywa komornik, który dokona egzekucji zadłużenia.
18-09-18 07:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.