Dom ekonomiczny i stosowane w nim rozwiązania

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Jednak posiadanie go nie jest wcale tak nietrudną rzeczą. Najważniejszym i decydującym czynnikiem są względy finansowe. Gdy jednak uda nam się już pozbierać dostateczną sumę na budowę.
Czy zakup, także wybrać ten jeden jedyny oglądając różne projekty domów, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami pomagającymi nam w trakcie już korzystania nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Więcej cennych informacji można znaleźć w portalu budowlanym Projektoskop. Znajdują się tu najnowsze projekty domów opracowane przez wykwalifikowane biura architektoniczne. Baza zawiera przykładowo projekt domu parterowego, tanie domy czy nowoczesne domy .

Inwestycję budowy domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu. Ekonomiczny dom jest z pewnością ciekawym rozwiązaniem dla tych najbardziej gospodarczych użytkowników. Przykładem takiego energooszczędnego domu jest postawiony przed dwoma laty przez rodzinę Köln dom w Północnej Nadrenii. Jego potrzeby na energię pierwotną wynosi tylko 60 kWh/m2. SposobemKluczem do osiągnięcia takiego wyniku jest zestawienie najnowszej technologi w dziedzinie stolarki okiennej i drzwiowej, z zastosowaniem energii odnawialnej. Jako energie odnawialną zastosowano kombinację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi. zastosowanie to zapewniło mieszkańcom domu gorącą wodę, a także centralne ogrzewanie oraz w letnie dni chłodzenie do temperatury o 6°C niższej od tej panującej poza domem.

Niektórzy z nas decyduje się na kupno już wybudowanego domu. Aby nie nabywać „kota w worku” został utworzony dokument stwierdzający jakie jest zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną na m2 powierzchni ogrzewanej w podczas roku. Paszport energetyczny, bo o nim mowa, informuje nas o ilości energii wykorzystanej do ogrzewania, uwzględniając nie tylko stan techniczny instalacji, a również rodzaj źródła energii (gaz, węgiel, energia elektryczna) i ilość energii jaką potrzeba na przygotowanie gorącej wody użytkowej. Posiadając w ręku taki paszport, warto skupić uwagę na wartość wskaźnika EP. Im niższa jego wartość, tym lepsza energetyczna jakość budynku.

Będąc przy temacie oszczędności energii musimy pamiętać o stratach ciepła zimą wywołanych wentylacją. Doskonałym sposobem za rozwiązanie tego problemu okazuje rekuperacja czyli system wentylacji nawiewno – wywiewnej posiadający zawierający odzysku ciepła. Jego zadaniem jest pobieranie zimnego powietrza z zewnątrz i zagrzanie go ciepłem powietrza usuwanego z pomieszczenia. Konstrukcja rekuperatora nie pozwala na mieszanie się powietrza zużytego z tym świeżym. wykorzystanie tego rodzaju systemu w domu to kompromis ugoda oszczędnością energii, a odpowiednią wentylacją domu.

Jeśli wiemy już jak oszczędzać energię to trzeba także wiedzieć jak ją prawidłowo wykorzystać – na przykład na ogrzewanie. Jednym ze sposobów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Na pewno powinno być odpowiednio zrobione – w innym wypadku poniesiona koszta nigdy nie przyniosą pożądanego rezultatu. Najlepiej wykonanie zlecić profesjonalnemu monterowi. Wzięcie sprawy w własne dłonie może tylko dodać kłopotów i narazić nas na wielkie wydatki. Bazą takiego rodzaju ogrzewania jest właściwe ułożenie rur wielowarstwowych. Ich położenie pomiędzy sobą nie może być zbyt duża (100-300mm), gdyż wtedy w domu będzie chłód. Układa się je w pętle, ślimaki lub meandry. W okolicach okiennych należy zagęścić ilość rur, ponieważ są tam podwyższone straty takie ogrzewanie warto porządnie zapoznać się z wszelkimi zagadnieniami, ponieważ prawidłowo wykonane zapewni nam domowe ciepło na długie lata.

Zabezpieczenie naszego domu przed ucieczką ciepła jest istotne, ale nie najistotniejsze. O wiele bardziej ważne jest zabezpieczenie go przed wizytą niechcianych gości. Pierwszą przeszkodą na jaką musi trafić intruz jest domofon. W zależności od jego rodzaju mamy możliwośćmożemy rozmawiać (system simplex i duplex), a nawet widzieć naszego gościa (videodomofon). Dzięki unifonu czyli części znajdującej się w budynku, możemy rozmawiać, otwierać furtkę czy bramę, a także sprawdzić czy zostały one zamknięte.

Kiedy już wiemy, że jesteśmy choć ciut bezpieczni możemy się oddać znacznie przyjemniejszym czynnościom. Ozdabianie ścian da nam dużo satysfakcji, a przy tym utworzy niepowtarzalny efekt. Na pewno przydatne okażą się fototapety dostępne na stronie internetowej . Bardzo duży wybór wzornictwa a także rozmiarów i tekstury pozwoli dobrać nam fototapetę odpowiednią do naszego wnętrza. Mamy również możliwość zrobienia jej z dowolnie wybranego przez nas zdjęcia, przez co będziemy mogli otaczać się naszymi ulubionymi widokami czy patrzeć każdego dnia na nasze najpiękniejsze zdjęcie ze ślubu. Może to być także sfotografowana jakaś cudowna roślina z naszego ogrodu.

Może zainteresują ciebie także

Jeżeli jesteś właścicielem firm, dowodzisz asortymentem, towarami. Ponosisz odpowiedzialność za sprawność i poprawność przedsiębiorstwa – mógłbyś zaczerpnąć trochę wiedzy na temat deklaracji zgodności.

Kosmetyki na szafce
Opracowanie: ▓▒░ TORLEY ░▒▓
Na podstawie: http://www.flickr.com
Rynek produkcji w naszym kraju zdobywa własne apogeum. Cały czas tworzą się nowe wytwory, towary. Rozwój naszego kraju idzie na przód z każdym rokiem. Wraz z tym zwiększają się potrzeby człowieka, chcemy większej liczby majątku, aby móc zapewnić sobie nabycie konkretnych produktów z jakiejkolwiek dyscypliny przemysłu. Bywają to produkty działu spożywczego, kosmetyczne, ubrania, przemysł motoryzacyjny, chemia, narzędzia do domu i inne.


Na fototapetę doskonale nada się datura. Jej ogromne kwiaty przypominają trąbki, stąd też jej potoczna nazwa „anielskie trąby”. Każdy kto chociaż raz będzie miał okazje ją zobaczyć, pokocha ją i będzie chciał mieć w swoim ogrodzie. By móc w pełni cieszyć się ich urodą, trzeba zgłębić tajemnice jej uprawy i naprawdę poświęcić na to trochę czasu. Należy też nie zapominać, że ta piękność jest śmiertelnie szkodliwa, dlatego trzeba zwracać uwagę na nasze pociechy i domowe zwierzątka.

Kwiaty te z pewnością będą się odpowiednio komponować z zadbanym i równym trawnikiem. By jednak cieszył nasze oko, o trawnik warto odpowiednio zadbać. Podlewanie, czyszczenie czy strzyżenie to rutynowe czynności, które robi się często. Nie możemy także zapominać o okazjonalnym nawożeniu go. Tylko właściwie zadbany, gęsty i wyrównany może pełnić rolę placu zabaw dla naszych pociech.

Aby mieć pewność, że nasze dzieci bawią się bezpiecznie na trawniku przed domem, trzeba mieć je na oku. Jeśli akurat nie mamy ochoty być na słońcu schronienie da nam altana ogrodowa. Jest bardzo ciekawym i coraz modniejszym elementem małej architektury. Może przybierać różną formę i kształt. Altany buduje się z drewna, metalu, a czasem muruje. W ostatnim przypadku często pełnią funkcje domku letniskowego pod miastem na działce.

Gdy jednak aura nie pozwala nam prace ogrodowe, a mamy potrzebę kontaktu z zielenią, godne polecenia może być drzewko bonsai. Należy jednak kupić (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować śliczny, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.