Jakie znaczenie ma dzisiaj muzyka?

Od wielu lat człowiekowi bez przerwy towarzyszy muzyka, w zasadzie obecna jest ona na każdym kroku. Obecnie muzyka pełni głównie rolę rozrywki, lecz do niedawna miała także duże znaczenie w religii.


Gra na klawesynie
Opracowanie: Brian Holland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przez lata ludzie doskonalili instrumenty muzyczne, wymyślali teoretyczne podstawy aranżacji utworów muzycznych i zapisu nutowy. Rozwinęły się trzy zasadnicze rodziny instrumentów, czyli strunowe, dęte i perkusyjne.

Każda z tych rodzin do wytwarzania dźwięku wykorzystywała inne zjawiska, we wszystkich zostało opracowanych sporo najróżniejszych rodzajów, różniących się wielkością i techniką grania. Wśród instrumentów strunowych ogromnie popularne są nadal gitary, skrzypce, oraz fortepiany i pianina - więcej informacji. Wielu światowej sławy kompozytorów wybierało te właśnie rodzaje instrumentów i tworzyło na nie wielkie arcydzieła. Ale przez lata powstawały instrumenty mniej popularne, a które mają tak samo ładny i oryginalny dźwięk (look https://eventroom.pl/oferta/naglosnienie/). Na przykład klawesyny (zobacz ceny sklepów internetowych na stronie: popularne klawesyny), jakie już od 15 wieku istnieją w naszym kraju, posiadają bardzo interesujące brzmienie, ale ich popularność jest daleka od pianin albo fortepianów.

Ostatnie lata to ogromne rozpowszechnienie elektroniki, jaka weszła we wszystkie dziedziny życia. Nie ominęło to także muzyki, i dzisiaj coraz częściej zamiast klasycznego instrumentu muzycy wolą kupić ich cyfrowy odpowiednik. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie ma tu cena, na przykład klawesyny elektroniczne są wielokrotnie tańsze od swoich pierwowzorów wyprodukowanych przed wielu laty. Rzecz jasna w czasie koncertów raczej się używa klasycznych instrumentów, ale do ćwiczeń i prób w mieszkaniu instrumenty elektroniczne całkowicie wystarczą. Bardzo dużą popularność zyskały również w ostatnim czasie keyboardy (rozpocznij grę na najlepszym sprzęcie: keyboardy elektroniczne markowe). Niewielkie wymiary i ogromne możliwości uzyskiwania najróżniejszych brzmień sprawiły, że dzisiaj większość muzycznych zespołów taki instrument posiada. Zaprojektowanie keyboardów sprawiło także, że muzyka na instrumentach klawiszowych trafić mogła do wielu domów, już za kilkaset złotych można kupić dobry instrument, na którym można uczyć się w swoim domu. Dzisiaj rosnąca ilość muzyków stosuje z powodzeniem klawiatury midi, jakie oferują jeszcze większe perspektywy w komponowaniu utworów muzycznych.
19-10-22 14:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.