Wciąż jest duży problem z azbestem. Jakie działania mogą zostać zrealizowane, co możemy wiedzieć na dzień dzisiejszy?

To, że azbest jest szkodliwy i trzeba go usunąć – wiemy od dawna. To, że wcześniej czy później trzeba będzie go usunąć z domów, częściej dociera do naszej świadomości. Kto nam w tym pomoże i skąd możemy otrzymać na to dofinansowanie?

Usunięcie azbestu
Opracowanie: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ustaleń prawnych które odnoszą się do azbestu zrobiło się już mnóstwo,lecz nie zawsze znajdują one odbicie tak naprawdę. W 2002 roku został przyjęty stosowny program, w którym na przykład ustalono, że wszelkie wytwory które mogą zawierać azbest (poznaj szczegóły oferty) powinny być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zostały tam także wyznaczone zadania prowadzące do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczywają. Jednak dla mnóstwa urzędów, które musza się zająć określonym problemem, ustalony termin jest na tyle odległy, że nie podjęły jeszcze żadnych działań.

Może zainteresują ciebie także

Co własny biznes robi z człowiekiem?! Sprawia, że jest szczęśliwy. Jednak pamiętaj o drobnostkach, które mogą utrudnić ci życie.

Archiwizacja dokumentów
Opracowanie: Gunnar Bothner-By
Na podstawie: http://www.flickr.com
Uwolniłaś się od wszędobylskiej korporacji i nareszcie oddychasz świeżym powietrzem. Możesz ofiarować się temu, co lubisz najbardziej. Od jakiegoś czasu masz koncept, który masz wreszcie okazję urzeczywistnić.


W zgodzie z przepisami obowiązek utylizacji azbestu (sprawdź ofertę) spoczywa na posiadaczach budynków. Zwyczajny człowiek najczęściej nie wie o istnieniu programu rządowego, nie wie, gdzie się zgłosić, w jaki sposób trzeba utylizować eternit i najistotniejsze, jak bardzo jest on szkodliwy.

Jeśli masz ochotę uzyskać uzupełniające informacje na omawiany wątek, to przejrzyj witrynę, która takiego typu dane zawiera. Na pewno będą zajmujące.

I nawet jeśli zdejmuje azbest z dachu, to nie dlatego że jest uświadomiony o jego negatywnym wpływie na zdrowie, ale z przyczyny że dach - hiperłącze - przecieka. Sposób funkcjonowania jest dwojaki. Ludzie albo starają się zdjąć pokrycie z azbestu samodzielnie, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo kierują swoje kroki do gminy – miejsca, gdzie mogą spodziewać się zdobycia pomocy. Niestety, w wielu wypadkach tylko w teorii.

Pracownicy usuwający azbest
Opracowanie: NAVFAC
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zadania gminy zostały zawarte w programie. Jednak są one tak opisywane, że zostawiają jej władzom określoną swobodę tak w czasie i zakresie zapewnianej pomocy, jak i możliwości jej udzielania. Najważniejszym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozprowadzanie informacji które dotyczą zagrożeń, jakie ze sobą może przynieść, a także inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest zawarty na danym terenie i pokazanie tego rodzaju zestawienia wojewodzie.

Informacja jest bardzo ważna – jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie poszukiwał jego rozwiązania. Dlatego gmina jest zobligowana między innymi nawiązać współpracę z mediami w celu rozpowszechniania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego zagrożeń.
19-01-11 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.