Gitara na pierwsze lekcje grania?

Sporo młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z „wiosłem”, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 zł, to możemy w sklepie kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką ma do sprzedania znajomy z klasy, czy sprzedawca z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.

Kliknij bez strachu ten link a stwierdzisz, że w najświeższym źródle przedstawiono niezwykle intrygujące materiały. One też są pasjonujące.


W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych piosenek, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, zatem łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, ponadto zakres dynamiki tego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeżeli ktoś myśli o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w zupełności lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż musimy wszystkiego uczyć się od nowa, bo „nic nie brzmi”.

Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również należy pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Owszem można trafić na niezłą używaną gitarę za na przykład 1000 złotych czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na znacznie większy trud wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
22-06-20 08:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.