Szerokie przeznaczenie techniki sterylizacji m.in. materiałów opatrunkowych

Sterylizacja różnych elementów jest metodą znaną człowiekowi już od wielu wieków. Jest to niewątpliwie metoda niezwykle przydatna, szczególnie w niektórych aspektach życia i przemysłu. Polega na tym, by z użyciem odpowiednich przyrządów lub środków pozbyć się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów ze sterylizowanego elementu.
Element ten więc po dokonaniu tego procesu powinien być jałowy, czyli wysterylizowany. Zastosowań tego procesu jest bardzo wiele. Poza tym do sterylizacji stosuje się ogromnie zróżnicowane narzędzia, w zależności od tego, jaki jest rodzaj sterylizowanego materiału. Na przykład można sterylizacji poddawać tworzywa wykorzystywane do opatrywania ran, a można także poddawać temu różnorodne produkty żywnościowe dla zachowania przez nie świeżości na dłuższy czas. W tych różnych sytuacjach przyrządy i metody będą wyglądały zupełnie inaczej. Sterylizacji można bowiem dokonywać z wykorzystaniem popularnej maszyny znanej jako autoklaw, a można na przykład dokonać tego z użyciem konkretnego typu promieniowania świetlnego.


Może zainteresują ciebie także

przydatność autoklawów w gabinetach

autoklaw
Opracowanie: Mackenzie Cowell
Na podstawie: http://www.flickr.com
Autoklaw, to hermetycznie zamknięty pojemnik do przeprowadzania postępowań chemicznych, bądź wyjaławiania w powiększonej temperaturze, dodatkowo przy zwiększonym ciśnieniu, do sterylizacji. Na ogół używa się go do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, każdych materiałów opatrunkowych, również innych elementów medycznych i kosmetycznych.Sprawny autoklaw w szpitalu i gabinetach lekarskich

Proces sterylizacji kojarzy się przede wszystkim z zastosowaniem w dziedzinie medycyny. Przykładowo w szpitalu sterylizuje się bardzo wiele elementów. Nagminnie proces ten stosowany jest w związku z przeprowadzanymi operacjami. Na sali operacyjnej nawet powietrze powinno być wyjałowione. Oprócz tego bezwzględnie niezbędne jest wyjałowienie wszystkich narzędzi stosowanych do zabiegu. Podobnie rzecz wygląda z przedmiotami w gabinetach medycznych, jak również w poradniach weterynaryjnych. We wszystkich miejscach tego rodzaju można znaleźć urządzenie do sterylizacji.
autoklaw medyczny
Opracowanie: Mackenzie Cowell
Na podstawie: http://www.flickr.com


Stosowanie w innych dziedzinach
Sterylizacja jest również wykorzystywana w innych dziedzinach poza tymi związanymi z medycyną. Jest to chociażby technologia żywności. Takiej obróbce poddaje się niektóre artykuły żywnościowe, w celu uzyskania ich całkowitej jałowości. Oprócz tego techniki tego rodzaju stosuje się również przy przeprowadzaniu rozmaitych procesów chemicznych. Generalnie sterylizacja jest bardzo potrzebna i wiele procesów bez niej nie mogłoby się odbywać.
Zainteresowany? Zawsze możesz wiedzieć więcej więcej na ten temat
14-11-27 15:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.