Jak się zabrać za sprawy księgowe w swojej firmie, plusy rachunkowych biur i zatrudniania księgowego na etacie.

Każda, malutka nawet firma musi regularnie płacić wszystkie podatki, opłacać składki na zus, a jeżeli zatrudnia pracowników, to także prowadzić ich pełną ewidencję. Tak naprawdę prowadzenie księgowości przy najmniejszych firmach nie jest jakieś trudne i skomplikowane, szczególnie jeśli jest prowadzony standardowy obrót. Spora część biznesmenów bardzo dobrze daje sobie z tym radę, co prawda muszą oni pozyskać trochę wiedzy z księgowości, lecz podczas prowadzenia interesów ta może być bardzo przydatna.

Biuro rachunkowe
Opracowanie: John Davis
Na podstawie: http://www.flickr.com
Całkowicie odmiennie sytuacja zaczyna wyglądać, kiedy firma się powiększa, zaczyna przybywać dokumentów i zatrudniani są kolejni pracownicy. W takich przypadkach właściciel najczęściej przestaje dawać sobie z tym radę, szczególnie że musi on przede wszystkim skupić się na interesach, a nie liczeniu podatków. I w takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z pomocy kogoś do prowadzenia księgowości. Możliwości jest kilka, najpopularniejsze z nich to zatrudnienie kogoś na stałe lub przekazanie spraw księgowych do jakiegoś biura rachunkowego.

Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Zatrudnienie na etacie księgowego będzie miało sens przy większych firmach, w małych taka osoba mogłaby przez długi czas nie mieć co robić. Będzie się jednak miało wówczas pełną kontrolę nad dokumentami, i jeśli pracownik jest zaufany, to wszystkie informacje o obrotach zostaną w firmie.

Jeśli ten temat Cię zaintrygował, to zapewne zainteresuje Cię też nowa publikacja (http://magross.pl/kluber/kluberalfa-ym-3-30/) na to zagadnienie, gdyż też zawiera pasjonujące informacje.

Z kolei nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym może być dużo bardziej korzystne pod względem finansowym, szczególnie jeśli nie będzie dużej liczby dokumentów do obróbki. Biura rachunkowe: www.tax4business.pl/uslugi-ksiegowe-i-rachunkowe kielce pobierają opłatę jedynie za to, co faktycznie zrobiły, więc przy małych firmach będzie to raczej tańsze niż utrzymywanie pracownika na etacie. Oprócz tego niezwykle istotne jest też to, że każde biuro rachunkowe musi mieć ubezpieczenie na wypadek jakieś pomyłki, a także będzie reprezentować firmę przy sporach z urzędem skarbowym. Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się internetowe biura rachunkowe, za stosunkowo niewielki abonament można dostać kompleksową obsługę księgową.


Może zainteresują ciebie także

PIT za 2014 – zachowaj do rozliczenia na przyszły rok

Rozliczanie PIT-u
Opracowanie: Lucas Hayas
Na podstawie: http://www.flickr.com
Człowiek ochoczo ułatwia sobie życie, kreując programy oraz urządzenia, które pomagają w codziennych obowiązkach. Rachunkowość to coś, co wprawia w przerażenie dużą część społeczeństwa, kiedy więc nadchodzi termin, w którym należy złożyć PIT za poprzedni rok, wielu ludzi dopada panika.
19-02-28 07:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.